Výkup nemovitostí: vše, co potřebujete vědět

13. prosinec 2021
8 min

Potřebujete rychle prodat nemovitost, ale nechcete nebo nemůžete čekat na prodej s pomocí realitky? Okamžitý výkup nemovitostí je jedním z řešení. Problém pak nemusí být ani zadlužená nebo jakkoliv jinak právně zatížená nemovitost a peníze můžete mít již do několika dní od podpisu smlouvy. Navíc už dávno neplatí, že dostanete o desítky procent měně. Vše podstatné o výhodách i nevýhodách okamžitého výkupu nemovitosti se dozvíte v článku.

Co je okamžitý výkup nemovitosti?

Okamžitý výkup nemovitosti často i s dovětkem „za hotové“ je služba, skrze kterou dokážete prodat nemovitost do několika dnů a ihned za ni inkasovat peníze. Od prodeje skrze realitku se tedy výkup liší zejména rychlostí prodeje i výplaty financí a jednoduchostí samotného prodeje. Nemovitost totiž prodáváte rovnou do vlastnictví firmy, od které získáte peníze. Zjednoduší se proto administrativa, vyjednávání, odpadne inzerce, prohlídky, home staging a mnoho dalšího.

Protože pak prodáváte firmě, která bude muset nemovitost později sama prodat, jsou s výkupem spojené i další rozdíly. Těmi jsou nižší prodejní cena nebo možnost vykoupit i nemovitost s problémy. Nižší cena výkupu je tu proto, že firma musí později vykonat všechny úkony spojené s klasickým prodejem a bere na sebe i jeho rizika. Možnost vykoupit i nemovitost s problémy je následně dána tím, že tyto firmy zpravidla disponují právními i realitními experty, díky čemuž od vás dokážou odkoupit také zadluženou nemovitosti, nemovitost s hypotékou, nemovitosti s věcným břemen či třeba jen spoluvlastnický podíl. Vyplatí se však takový výkup vždy?

Kdy se vyplatí o výkupu nemovitosti uvažovat?

Okamžitý výkup nemovitosti za hotové je z hlediska zmíněného ideálním řešením pro komplikované životní situace, kdy nutně potřebujete velký obnos peněz, nejste schopni splácet své závazky, či vám dokonce hrozí exekuce nebo již nevýhodný prodej nemovitosti v dražbě. Tuto službu však čím dál častěji využívají i podnikatelé, kteří si mohou dovolit prodat levněji výměnou za možnost okamžitě investovat získané peníze. Vhod může přijít ale i v dalších situacích. Jaké to jsou?

Pomoc výkup nemovitosti za hotové

Kdy je vhodný výkup nemovitosti?

 • Řešení dluhů – Výkup přijde vhod, pokud vám dluhy přerostly přes hlavu a vy máte nemovitost, jejímž rychlým prodejem dokážete zabránit větší katastrofě, např. exekuci či dražbě.
 • Řešení dražby – Výkup přijde vhod, když vám hrozí nevýhodný prodej nemovitosti v dražbě, přičemž potřebujete nemovitost prodat ještě před ní.
 • Řešení prodeje problematické nemovitosti – Výkup přijde vhod, pokud chcete získat alespoň nějaké peníze za problematickou, či dokonce neprodejnou nemovitosti (nemovitost s hypotékou, věcným břemenem, v exekuci, spoluvlastnický podíl apod.).
 • Potřebujete rychle peníze – Výkup přijde vhod, když potřebujete rychle větší obnos na podnikání či cokoliv jiného.
 • Záchrana nemovitosti před ztrátou ceny – Ceny nemovitostí jsou dnes o 20-30 % nadhodnocené. Rychlý prodej může zajistit, že prodáte ještě za současné ceny.

Jak vidíte, okamžitý výkup nemovitostí má mnoho užití a často vám dokáže doslova zachránit krk nebo minimálně zajistit, že neprodáte pod cenou. Jsou však i situace, kdy není rozumné nad ním uvažovat. Jaké to jsou?

Kdy se okamžitému výkupu nemovitostí raději vyhnout?

Nevyplatí se rozhodně v situacích, kdy peníze nepotřebujete ihned. Pokud jednoduše můžete počkat na klasický prodej nemovitosti svépomocí či skrze realitní kancelář, není důvod, proč nemovitost takto prodávat. Běžný prodej bytu trvá v průměru tři měsíce a prodej domu půl roku.

K okamžitému výkupu není důvod také tehdy, když máte pouze menší finanční problém, který můžete vyřešit půjčkou od finanční instituce či rodiny nebo známých.

Problematický může být výkup i tehdy, když nemáte náhradní ubytování nebo z jiného důvodu nechcete či nemůžete přijít o nemovitost. V takové situaci může být vhodnějším řešením vašich finančních problémů služba Zpětný leasing nemovitosti. S její pomocí prodáte nemovitost, uhradíte své dluhy, ale v nemovitosti můžete i nadále zůstat bydlet jako nájemníci. Navíc, až se situace zlepší, si nemovitosti můžete znovu za předem domluvenou částku odkoupit zpět.

Zpětný leasing lepší řešení

Jaké jsou výhody a nevýhody výkupu nemovitosti?

Výkup nemovitosti má několik výhod i nevýhod, se kterými se na dalších řádcích přesně seznámíme.

Výhody výkupu nemovitosti:

 • Rychlost prodeje – Při okamžitém výkupu firma nehledá zájemce, ale kupuje nemovitost do svého vlastnictví, a je proto schopna připravit vše potřebné k prodeji často již do několika hodin.
 • Rychlost vyplacení financí – Finance zpravidla získáváte do několika dnů od podepsání smlouvy.
 • Prodej nehledě na komplikace – Výkupem lze prodat i nemovitosti s hypotékou, v exekuci, s věcným břemenem, spoluvlastnický podíl či i jinak právně zatížené nemovitosti.

Nevýhody výkupu nemovitostí:

 • Nižší výkupní cena – Výkupní cena se obvykle pohybuje mezi 65–75 % z tržní ceny nemovitosti, některé firmy však dnes nabízí za výkup nemovitosti až 92 %. Pro srovnání při prodeji s realitkou pak zpravidla dostanete o provizi 3–5 % méně, tj. 95 % z tržní ceny, což už takový rozdíl není.

Jaké druhy nemovitostí můžete skrze výkup prodat?

Skrze okamžitý výkup nemovitostí samozřejmě neprodáte jen byt nebo dům, ale i rodinné a mobilní domy, chaty, chalupy, garáže, střešní půdy, pozemky či podíly nemovitostí a mnohé další. Každý z těchto výkupů pak může mít trochu jiné specifikace a podobu. Jak se tyto výkupy liší?

Rozdíl výkupů nemovitostí:

 • Výkup bytů – Při výkupu bytů můžete získat obvykle nejvyšší procento z tržní ceny. Byty se prodávají nejrychleji a jsou nejméně rizikovým artiklem.
 • Výkup domů – Výkup domů je již náročnější a rizikovější. Důvodem je obtížnější odhad ceny, zájemci, kteří si dům vybírají pečlivěji než byt a tedy delší doba prodeje. Proto bývá výkupní cena domu zpravidla méně procent z tržní ceny než u výkupu bytu.
 • Výkup pozemku – Ještě problematičtější bývá prodej pozemku. S jeho prodejem je spojené ještě větší riziko a některé mohou být takřka neprodejné. Výkup je proto často jediná z šancí, jak z prodeje dostat alespoň nějaké finance, čemuž odpovídá i výkupní cena. Nejlépe bývá prodejná orná půda či stavební pozemek, naopak nejhůře je na tom louka, ovocný sad či úzký výřez pozemku obklopený cizími pozemky.
 • Výkup spoluvlastnického podílu – K nejproblematičtějším výkupům patří výkup spoluvlastnického podílu. Často se již v těchto případech majitel pokusil podíl prodat spoluvlastníkovi či jinak, ale neuspěl a tohle je jeho poslední šance, jak podíl zpeněžit. Nabízená cena proto nemusí být mnohdy vysoká.

typy nemovitostí

Komu svěřit výkup nemovitosti?

Prodej nemovitosti je vždy komplexní a náročný proces, při kterém vás i drobné chyby mohou přijít na statisíce či milióny. Dvojnásob to platí pro řešení tak komplikovaných situací, jako je zadlužení, nebo dokonce exekuce. Proto je třeba dávat velký pozor na to, s kým do toho půjdete. Jak poznat opravdu seriózní nabídku na výkup nemovitosti?

Pro zjištění serióznosti nabídky se zaměřte na tyto body:

 • Osobní setkání – Osobní setkání může prozradit mnoho o důvěryhodnosti těch, s kterými jednáte.
 • Obchodní rejstřík – Zkontrolujte si společnost v obchodním rejstříku. Delší firemní historie či spojení s většími institucemi je rozhodně plus.
 • Přímý kupec – Dávejte přednost firmám, které přímo vykupují a nejsou pouhým zprostředkovatelem.
 • Právní a realitní experti – Právní i realitní zázemí je důležité. Firma, která vykupuje a prodává nemovitosti zatížené exekucemi i dalšími právními problémy by měla úzce spolupracovat s realitními a právníky experty.
 • Zkušenosti v oboru – Důležitý je také to, jak dlouho se firma věnuje výkupu nemovitostí. Čím déle, tím lépe.
 • Rychlost vyplacení peněz – Pokud firma dokáže ihned sehnat i velký obnos peněz na vyplacení, svědčí to o jejím dobrém finančním zázemí a stabilitě.
 • Odhad ceny nemovitosti – Posledním a důležitým bodem je i odhad ceny nemovitosti. Zjistěte si nezávisle odhad ceny nemovitosti. Některé firmy mohou často schválně odhad nemovitosti podhodnotit, aby vám následně mohly naoko vyplatit více procent z tržní ceny.

Co je potřeba si zjistit výkup nemovitosti

Na co si dát při výkupu nemovitostí pozor?

Část z toho jsme si zde již vypsali. Spolupracujte jen se seriózní firmou, která má za sebou historii a finanční a profesionální zázemí. Rozhodně se nenechte od firem do ničeho nutit a zbystřete, pokud by byla nabídka až moc skvělá. Výkupy za tržní hodnoty nemovitosti jsou pro tyto firmy jednoduše prodělečné. Pokud pak budete mít s čímkoliv problém, neváhejte se poradit i s dalšími právními a realitními experty. Při prodeji jde o milióny a je škoda něco zanedbat.

Jaké jsou výhody výkupu nemovitostí u Zpasti?

Výhodami námi nabízené služby Okamžitý výkup nemovitosti je zejména obrovská rychlost prodeje a vyplacení peněz, profesionální zázemí i vysoká výkupní cena. Protože máme vlastní kapitál, dokážeme vám vyplatit až 15 miliónů korun do 48 hodin od podpisu prodejní smlouvy. Na rozdíl od běžné výkupní částky, která se zpravidla pohybuje 20-30 % pod tržní cenou nemovitosti, dokážeme vykoupit vaši nemovitosti až za 92 % z její tržní ceny. Naši realitní a právní experti si navíc rychle poradí i s výkupem zadlužených nemovitostí, či dokonce nemovitostí, kterým hrozí dražba. Právní a administrativní služby jsou nadto v rámci výkupu zdarma.

Chcete získat až 92 % tržní ceny za výkup bez zbytečného čekání?

Klikněte zde

Jak probíhá výkup nemovitosti?

I sebesložitější situace mohou být snadné, pokud jimi procházíte s firmou, která své práci rozumí. Přesně tak je to i v případě firmy Zpasti. Jak tedy probíhá výkup nemovitosti u nás?

Při výkupu nemovitosti si projdete těmito fázemi:

 • Kontaktujete nás – Napíšete nám nebo zatelefonujete a nezávazně si s námi domluvíte schůzku. Setkání je samozřejmě zdarma.
 • Zanalyzujeme vaši situaci – Na schůzce s vámi probereme vše potřebné. Zeptáme se na vše podstatné ohledně vaší nemovitosti, situace, problémů i potřeb. S ohledem na to vám pak nabídneme několik možných řešení. Všechna budou připravena tak, aby co nejrychleji vedla k vyřešení vaší situace i k výkupu nemovitosti. Pokud se vám žádné z nich nebude zdát, nic se neděje, nejste k ničemu zavázáni.
 • Vyřešíme vaši situaci – Vyřešíme vše podle vámi zvoleného řešení. Když s tím budou spojené jakékoliv právní problémy, vyřešíme je zdarma za vás a rychle a za dohodnutou částku vykoupíme vaši nemovitost.
 • Vyplatíme vám peníze – Jakmile bude vše vyřešené, převedeme vám peníze na účet. Rychlost vyplacení bude kratší u nemovitosti bez právních problémů a o trochu delší u nemovitosti třeba v exekuci, kde bude nutné více vyřizování. Jak dlouho asi vše bude trvat, vám dopředu sdělíme.

Jak tedy můžete vidět, až do podepsání smlouvy není nic závazné a od výkupu můžete kdykoliv odstoupit. Za výkup ani administrativní a právní úkony s ním spojené si neúčtujeme žádné poplatky navíc. Vše je zdarma.

Poradit se o výkupu

A na závěř

Jak už jste nejspíš zjistili, služba výkup nemovitosti vám může pomoci vyřešit i velmi závažný problém, popř. dodat peníze, které zrovna nutně potřebujete, má však i svá ale. Jako u všech situací, týkajících se vašich financí, byste se do této služby rozhodně neměli pouštět bez dobrého partnera a vyloučení všech běžných a výhodnějších řešení. Takovým partnerem je pak rozhodně i profesionální a transparentně fungující firma s kvalitním zázemím. Nezapomeňte na to!

Chtěli byste vědět více o okamžitém výkupu nemovitosti, nebo o něj máte přímo zájem? Obraťte se na odborníky, kontaktujte nás!

 

Zdroje:
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Predrazene-nebo-nadhodnocene-Co-rika-CNB-o-cenach-nemovitosti/