Zpětný leasing nemovitosti: vše, co potřebujete vědět

21. únor 2020
8 min

Sháníte rychle větší obnos peněz na splacení dluhů? Vyřešil by to prodej nemovitosti, ale vy nechcete přijít o střechu nad hlavou? Pak může být Zpětný leasing na nemovitosti to pravé pro vás. Pomocí něj prodáte nemovitost, uhradíte své závazky, ale o dům nepřijdete. Budete v něm i nadále bydlet, nyní již jako podnájemník, a později si ho budete moci koupit nazpět. V článku se dozvíte vše potřebné o této službě, zjistíte její výhody, nevýhody i kdy ji rozhodně nepoužívat.

Co je zpětný leasing nemovitosti?

Zpětný leasing nemovitosti je služba, díky které dokážete prodejem nemovitosti okamžitě vyřešit své finanční problémy. Její výhodou však je, že o nemovitost zcela nepřijdete. Nadále v ní můžete bydlet za domluvený fixní nájem. Navíc, až se vaše finanční situace zlepší, si můžete nemovitost koupit zpět. Nejde tedy o leasing v běžném slova smyslu, ani o zpětný leasing na vozidla, stroje, technologie apod. Dlouhodobou pravidelnou měsíční platbou nic nekupujete. Pouze platíte nájem nemovitosti s tím, že je vám tím zaručena možnost jejího odkoupení zpět.

Kdy je vhodný zpětný leasing na nemovitost použít?

Zpětný leasing je tedy vhodný, když máte nemovitost, nechcete o ni zcela přijít, ale máte již natolik vysoké závazky, že je nedokážete uhradit.

To nastává zejména v těchto případech:

 • hrozí vám exekuce. Firma zpětným leasingem rychle vykoupí vaši nemovitost, z peněz za ni uhradí vaše dluhy a nemovitost vám pronajme.
 • hrozí vám zabavení nemovitosti kvůli dluhům. Firma zpětným leasingem vykoupí vaši nemovitost, z peněz za ni oddluží nemovitost a nemovitost vám pronajme.
 • již nejste schopni splatit vysoké splátky na půjčkách. Firma od vás rychle vykoupí nemovitost, z peněz za nich uhradí půjčky a místo nich budete platit pouze fixní nájem nemovitosti.
 • potřebujete rychle vysoký obnos peněz nebo si přejete refinancovat své závazky. Tehdy firma zpětným leasingem odkoupí vaši nemovitost a peníze vám dá.

Zpětným leasing dokážete proto vyřešit nejednu obtížnou situaci a dopřát si nový začátek s čistým štítem.

zpětný leasing domov

Jaké jsou výhody a nevýhody zpětného leasingu?

Nespornou výhodou této služby je, že dokáže vyřešit opravdu těžké finanční situace bez ztráty domova. Když vám hrozí exekuce nebo již dříve rozebírané zabavení nemovitosti v dražbě, je zpětný leasing nemovitosti ideální řešení. Máte šanci oddlužit svou nemovitost a najít cestu z dluhové pasti.

Jaké jsou jeho výhody?

 • rychlá pomoc z obtížné finanční situace,
 • exekuce, zástavní ani soudcovská práva nejsou překážkou,
 • nemovitost zůstane v užívání původnímu majiteli,
 • fixní nájemné,
 • za vyřízení zpětného leasingu nic neplatíte,
 • nemusíte dokládat příjmy ani výpisy z registrů,
 • řešení je diskrétní, druzí se o něm nemusí nic dozvědět,
 • nemovitost můžete odkoupit za dohodnutou cenu zpět.

Jaké jsou jeho nevýhody?

 • v byznysu se najdou podvodníci, kteří z vás chtějí vytěžit maximum – každého poskytovatele zpětného leasingu na nemovitost si tedy pořádně proklepněte – vybírejte jen ty ověřené, čtěte si jejich recenze a kontrolujte všechny předkládané smlouvy,
 • nemovitost se musí nacházet na území České republiky,
 • nemovitost musí být v dobrém stavu.

Podmínky zpětného leasingu na nemovitost

Ačkoliv k žádosti o zpětný leasing nepotřebujete doklad příjmů nebo výpis z registrů, přesto ho nezískáte jen tak.

K žádosti o zpětný leasing budete potřebovat:

 • občanský průkaz,
 • list vlastnictví,
 • žádost o leasing,
 • odhad ceny nemovitosti,
 • soupis závazků vážících se na nemovitost.

Protože je zde odhad ceny nemovitosti tím nejdůležitějším dokumentem, doporučujeme, abyste ho nechali zhotovit pouze certifikovaným specialistou. Ten si stav nemovitost pečlivě nastuduje a o ceně spravedlivě rozhodne.

potřebné papíry k zpětnému leasingu

Příklad zpětného leasingu na nemovitost

Před rokem za námi přišel pan Karel, který měl 5 exekucí ve výši 600 tisíc korun a hypotéku, kde chybělo splatit ještě 1,5 miliónů korun na rodinný dům. Dluhy tedy dosahovaly výše 2,1 miliónů. Klient měl problémy a hrozila mu dražba domu. Nabídli jsme mu proto službu Zpětný leasing. S ohledem na jeho situaci jsme mu navrhli, že rodinný dům v hodnotě 3 miliony a 50 tisíc od něj odkoupíme za cenu daného dluhu (2,1 milionu korun) a za tyto peníze jeho dluh splatíme. On pak bude moci následně v rodinném domě bydlet za 17 tisíc měsíčně. 

Tuto částku jsme zvolili na základě jeho platových možností, a navíc to pro něj znamenalo i výrazné snížení oproti platbě narůstajících exekucí a splátek. Spolu s tím jsme se také domluvili, že mu umožníme dům kdykoliv do pěti let odkoupit zpět za cenu 2,5 miliónů korun (2,1 plus náš zisk za držení). Na což si chce později vyřídit hypotéku. 

Pan Karel dlouho neváhal a s nabídkou souhlasil. Nyní bydlí v rodinném domě jako nájemník, nemovitost je oddlužená, on již nemá žádné dluhy, nervy a začal znovu s čistým štítem.

Podmínky samozřejmě vždy upravujeme potřebám a možnostem klientům. Nic zde zmíněného není pevně dané a závazné.

Kdy se zpětnému leasingu na nemovitost vyhnout?

Zpětný leasing vám může při velkých finančních problémech vytrhnout trn z paty. Jsou však i situace, kdy tuto službu nedoporučujeme. Zpětný leasing si rozhodně nesjednávejte na řešení malých dluhů, které dokážete splatit vhodnou a nerizikovou půjčkou. Dobře si to rozmyslete i v případě, když chcete s pomocí získaných peněz financovat nákup či projekt, který není nutný nebo je rizikový. Stejně tak není nutné, když máte možnost jiného bydlení. Tehdy se může více vyplatit například služba okamžitý výkup nemovitosti a nemovitost rovnou prodat. Zpětný leasing je zbytečný pak i v případech, kdy v samotné nemovitosti nebydlíte, nebo dokonce ani bydlet nemůžete (stodola, kůlna, sklad apod.).

Zpětný leasing u Zpasti krok za krokem

Ačkoliv se může zdát, že zpětný leasing je něco složitého, vůbec tomu tak není. U nás se například skládá z těchto šesti fází.

Fáze zpětného leasingu na nemovitost:

 1. Kontaktování Zpasti – Telefonicky si s vámi domluvíme nezávazný hovor nebo schůzku.
 2. Analýza problému – Pomocí vámi dodaných informací a dokladů zanalyzujeme celou situaci.
 3. Navrhneme řešení – Dodáme vám hned několik řešení, mezi kterými si zvolíte. V každém z nich se dozvíte možnou cenu výkupu nemovitosti, cenu jejího pronájmu, délku garantované doby zpětného odkupu nemovitosti i fixní cenu tohoto odkupu. Vše navrhneme v závislosti na vaší situaci a požadavky. S ohledem na zvolené řešení vykoupíme nemovitost a vyřešíme za vás všechny administrativní záležitosti.
 4. Vyplatíme vás – Ihned po vykoupení nemovitosti vyplatíme vaše závazky. Pokud se dohodneme i na dalších penězích přesahujících výši dluhu, pošleme vám je na účet.
 5. Stáváte se nájemníkem – Po vykoupení se stáváte nájemníkem ve své nemovitosti a platíte pravidelně fixně daný nájem.
 6. Odkupte zpět – V domluvené lhůtě můžete svou nemovitost kdykoliv za předem danou částku vykoupit. Poté přestanete být nájemníkem a nemusíte již platit nájem. Začínáte opět s čistým štítem.

Vše pro vás děláme zdarma a bez poplatků a až do podepsání smlouvy po schválení jednoho z navržených řešení je vše nezávazné. Součástí námi zhotovené kupní smlouvy, která se vkládá do katastru nemovitostí, bude i výhrada zpětného výkupu nemovitosti. Na jejím základě budete moci ve předem stanovené lhůtě nemovitost odkoupit za smluvenou cenu.

Chcete využít zpětný leasing nebo se dozvědět více informací?

Ozvěte se nám