Jak probíhá výkup nemovitosti: reálný případ

23. srpen 2022

Člověk se dnes velmi snadno zadluží nebo přestane mít na skokově se zvyšující splátky hypotéky. Jak se pak zbavit dluhů nebo exekuce? Pokud vlastníte dům, byt nebo pozemek, řešením může být i okamžitý výkup nemovitosti. Jak reálně probíhá a jak vám může pomoci i z obtížné finanční situace se dozvíte z následujícího případu z praxe.

Nešťastné dědictví  

Před pár týdny se nám ozvala klientka Jana, matka a samoživitelka jednoho dítěte. Zdědila po otci garsonku na Chomutovsku, bohužel ale netušila, že otec byl až po krk v exekucích (již jsme psali o tom, jak se bránit proti dluhům po zemřelém). Záhy tedy byla nucená hradit splátky za dluhy otce a ozývali se i další exekutoři, jejichž exekuce nebyla vymáhaná, protože ji její otec nebyl schopen splácet. Zde ale znovu vycítili příležitost.

Janě tak chodily výzvy jako „zaplaťte do 3 dnů 23 tisíc Kč“ a ona na to nebyla schopná reagovat. Špatně snášela náhlý nátlak často až agresivních exekutorů a nedokázala s nimi konstruktivně jednat. Neměla tak šanci vše splatit ani si vyjednat nějaký splátkový kalendář. Dluhy proto dál rostly.

Spolu s tím se o exekucích dozvěděl i pronájemce bytu, kde žila, a požádal ji o vystěhování. Jana toho tedy měla nad hlavu, nevěděla už kudy kam a někdy v té době začala hledat pomoc. Tak se dostala i k nám.

Problémy klientky:

 • 14 zděděných exekucí,
 • jejich celková hodnota 460 tisíc Kč,
 • neschopnost jednat s exekutory,
 • neschopnost splatit všechny závazky,
 • musela se kvůli exekucím vystěhovat.

1. Kontaktování Zpasti.cz

Jana nás tedy jako jednu z firem kontaktovala skrze poptávkový formulář na našich stránkách a požádala o pomoc. Vyplnila základní informace a popsala svůj problém. Když nám takový klient napíše v pracovní den do 19 hodin, zpravidla mu voláme ještě tentýž den. Přesně tak tomu bylo i u Jany.

Během hovoru nám dopodrobna vylíčila situaci, měla zájem o okamžitý výkup nemovitosti a my jsme ji ujistili, že od ní nebudeme potřebovat dopředu žádné peníze. Náš výdělek vždy plyne až ze samotného výkupu, kde si rozdíl mezi tržní cenou a cenou výkupu problematické nemovitosti odpracujeme kompletním vyřešením všech problémů klienta. Klientka s takovým přístupem souhlasila a dala nám také adresu nemovitosti, abychom mohli situaci dále osobně prověřit.

Nakonec jsme klientku ujistili, že ji hned další den zavoláme s novými informacemi a rozloučili jsme se. Z listu vlastnictví se ihned ukázalo, že jsou na bytu více než 4 exekuce a že to tedy bude jeden z těch problematičtějších případů. Dále jsme podle adresy, informací od klientky a základních údajů o garsonce odhadli její tržní cenu. Tu jsme předběžně stanovili na 1,5 miliónů Kč.

kontaktování Zpasti

2. Návrh řešení problémů

Podle domluvy jsme Janě další den zavolali. Řešení bylo jasné. Nejprve jsme potřebovali zjistit celkovou výši všech exekucí. Kdyby zadlužení přesahovalo 70 % ceny nemovitosti, nemusel by okamžitý výkup nemovitosti pomoct. Pokud by naopak bylo zadlužení nízké, maximálně do výše několik stovek tisíc, výkup nemovitosti by mohl být zbytečný a klientce bychom spíš navrhli, aby si zkusila peníze na zaplacení exekucí sehnat jinak. 

Protože nám bylo již v tu chvíli jasné, že exekucí bude hodně, požádali jsme ji, aby došla na okresní soud, kde si může nechat udělat lustraci na počkání. Skrze ni se totiž dozví informace o všech závazcích, exekucích a dluzích. To udělala.

Ještě tentýž den nám poslala lustraci, dle které se ukázalo, že s nemovitostí je spojeno celkem 14 exekucí. Bylo třeba zjistit od exekutorů celkovou výši exekucí a vyjednat s nimi jejich splacení. S tím naštěstí máme obrovské zkušenosti. Janě jsme proto navrhli, že to do pár dní vyřídíme zdarma za ni. Potřebovali jsme jen její plnou moc. Tu nám hned podepsanou zaslala.

návrh řešení klientovi

3. Řešení nešťastného dědictví

S plnou mocí jsme se mohli pustit do práce. Do 48 hodin jsme obvolali všechny exekutory a zjistili celkovou částku, kterou bylo nutné splatit, i všechny důležité informace. Jany exekuce měly celkovou hodnotu cca 460 tisíc Kč.

Taková částka není vysoká a nemusí být problém ji splatit. Není nutné kvůli ní hned prodávat nemovitost, ale často si stačí například jen půjčit od příbuzných. To jsme také klientce navrhli. Bohužel i zde byl problém. Rodina klientky byla velmi rozhádaná a nikdo jí nechtěl pomoci.

Dohodli jsme se proto, že přistoupíme k původnímu plánu, okamžitý výkupu zděděné garsonky. V tu chvíli na nás bylo zpřesnit již dříve uskutečněný předběžný odhad nemovitosti a dle rizik i množství odhadované práce zvolit výkupní cenu bytu.

Zpřesnění tržní ceny i zvolení výkupní ceny dle práce i rizik nám trvalo dalších 48 hodin. Poté jsme Janě zavolali a navrhli výkup nemovitosti za 1,1 miliónů Kč a dořešení všech zbývajících problémů, dluhů i exekucí. Souhlasila.

řešení případu

4. Okamžitý výkup bytu klientky a vyřešení exekucí

S klientkou jsme až nyní podepsali smlouvu o výkupu nemovitosti za danou částku. Do této doby bylo vše nezávazné a Jana mohla kdykoliv ze spolupráce odstoupit a dát přednost třeba nějaké z firem, se kterými nejspíš zpočátku jednala.

Po podpisu jsme během týdne vyřešili všech 14 exekucí doplatili je z peněz, které měla Jana dostat za výkup, a garsonku od ni vykoupili. Janě z toho zbylo cca 640 tisíc Kč.

Spolu s tím jsme zařídili klientce ještě návštěvu u finančního poradce zdarma, který ji zasvětil do finanční gramotnosti a ukázal jí, jak s penězi nakládat a na co si dát všechno pozor, aby do podobných problémů již nikdy nespadla.

spokojený klient

Konec dobrý, všechno dobré

Vše to trvalo přibližně 10 pracovních dní, po kterých byla klienta již ze všeho venku a bez starostí. Konečně si mohla užít dědictví, 640 tisíc Kč.

Později jsme klientku kontaktovali, zda je vše v pořádku. Už měla odblokovaný bankovní účet, a protože měla registry bez dluhů a exekucí, našla si i nové bydlení, kde složila kauci.

Co vše jsme pro klientku udělali?

 • pomohli jsme zjistit, kolik exekucí je na ní uvaleno,
 • vyřešili jsme vše potřebné s exekutory a zjistili přesnou výši dluhů,
 • okamžitě vykoupili její byt,
 • uhradili jsme všechny dluhy a vyřešili její exekuce,
 • zajistili jsme jí školení ve finanční gramotnosti,
 • umožnili jsme jí začít od znovu s čistým štítem.

Chcete i vy pomoci ze složité finanční situace?

Ozvěte se nám

Kromě výkupu bytů vám můžeme nabídnout také výkup domů nebo výkup pozemků.


*Článek vznikl se souhlasem klientky. Osobní údaje jsou navíc pozměněné tak, aby ji ve článku nikdo nemohl rozpoznat.