Jaká je provize realitním kancelářím v roce 2025

10. únor 2025
8 min

Provize realitní kanceláři za prodej nemovitosti dnes často začíná na 300 tisících Kč. Opravdu se vyplatí tak velké peníze za prodej nemovitosti dát? Za co vlastně realitní kanceláři platíte provizi? V článku se dozvíte vše podstatné.

Co je provize realitní kanceláře?

Provize je cena za služby, které pro vás realitní kancelář nebo makléř během prodeje nemovitosti vykoná. Výše se tedy zpravidla odvíjí od služeb, které jsou v ní zahrnuté, ale také od lokality realitní kanceláře, ceny nemovitosti, odhadovaného množství práce i sebehodnocení realitky nebo makléře. Jak je provize stanovovaná?

  • Procentuální provize - je to nejčastější způsob, jak makléři stanovují provizi. Je závislá na konečné prodejní ceně bytu nebo domu. Průměrná výše provize za prodej domu nebo bytu se v tomto případě pohybuje mezi 3-5 % z prodejní ceny nemovitosti bez DPH. Je důležité poznamenat, že nižší provize nemusí být výhodnější. Vždy jde o to, co za danou provizi získáte. Makléři nabízející perfektní služby nemají potřebu se prodávat pod cenou.
  • Procentuální provize s bonusem za vyšší prodej - občas se můžete setkat s tím, že po vás bude chtít realitní kancelář i bonus za prodej nad smluvenou cenu. Například zaplatíte klasicky procentuální provizi 5 % bez DPH za prodej, ale bonus 50 % z částky, která přesahuje smluvenou prodejní cenu nemovitosti. Prodá-li makléř tak například byt za 7 miliónů, ale plán byl 6,5 miliónů, získá ještě 250 tisíc Kč k provizi.
  • Fixní suma - s fixní sumou se můžete setkat zejména u levnějších nemovitostí, kde by hrozilo, že z procentní částky realitní makléř nezaplatí své náklady. V její ceně se tedy odráží cena základních výdajů makléře spojených s prodejem nemovitosti. Taková provize pak často může vést k tomu, že se makléř nebude snažit prodat za maximum, ale hlavně co nejrychleji. Není jednoduše motivovaný výší provize k nejvýhodnějšímu prodeji.

Jaká je výše provize realitní kanceláře v roce 2025?

Provize je tedy obvykle určená procentem z prodejní ceny nemovitosti (obvykle 3 až 5 %) nebo fixní částkou, přičemž často platí, že čím vyšší cena nemovitosti je, tím nižší procentní hodnotu provize má. Jak tomu tedy je v roce 2025?

  • Nemovitost v hodnotě do 1 miliónu Kč – v případě, kdy je cena nemovitosti nakolik nízká, že by obvyklá provize nezaplatila ani běžně účtované služby, si realitní kancelář účtuje zpravidla nějakou minimální výši provize. Ta často dosahuje minimálně 50 tisíc Kč. S takovou provizí však často bývá spojený i menší rozsah služeb.
  • Nemovitosti v hodnotě 1 až 3 miliónů Kč – výše provize realitní kanceláři je zde cca 5 % z prodejní ceny nemovitosti bez DPH a můžete se setkat i s minimální výší provize v hodnotě 80 tisíc Kč.
  • Nemovitost v hodnotě 3 až 6 miliónů Kč – běžná provize dosahuje výše 4-5 % bez DPH.
  • Nemovitosti v hodnotě 6 až 10 miliónů Kč – výše provize realitní kanceláři je v tomto případě zpravidla 4 % bez DPH.
  • Nemovitosti v hodnotě 10 až 20 miliónů Kč – výše provize realitní kanceláři je v tomto případě zpravidla mezi 3-4 % bez DPH.
  • Nemovitosti v hodnotě nad 20 miliónů Kč – Výše provize realitní kanceláři je v tomto případě zpravidla 3 % bez DPH.

provize realitní kanceláře v roce 2025

Jaká je výše provize realitní kanceláře za pronájem nemovitosti?

Speciální případ provize je také provize za pronájem nemovitosti. Tato provize dosahuje obvykle výše 1-2násobku měsíčního nájemného bez DPH. Pokud vám tedy realitka pomůže pronajmout byt za 16 000 Kč (včetně energií) měsíčně, může si naúčtovat provizi ve výši 16-32 000 Kč bez DPH.

Jaká je sazba DPH u provize realitní kanceláře?

Součástí provize je také platba DPH. K procentu provize proto také ze zákona musíte připočíst DPH 21 %. Pokud je tak provize například 3 %, s DPH zaplatíte 3,63 % z ceny nemovitosti. Nezapomeňte se tedy vždy zeptat realitní kanceláře nebo makléře, zda je uváděná provize s nebo bez DPH.

dph z provize rk

Co je obsahem služeb realitní kanceláře?

Minimální provize 50 tisíc za prodej i té nejlevnější nemovitosti není zrovna málo. Co za tyto peníze vlastně slibuje realitní kancelář udělat a vyplatí se to vůbec?

Jaké jsou běžné služby realitní kanceláře?

  • Připraví nemovitost k prodeji – realitní kancelář udělá profesionální odhad ceny, prověří daňové aspekty i právní stav nemovitosti, vytvoří kupní smlouvu i rezervační smlouvu apod.
  • Zajistí profesionální prezentaci – zařídí profesionální fotografie, home staging, virtuální prohlídku, profi půdorys, videoprohlídku, kompletní popisky, inzerci na sociálních sítích i všech hlavních portálech apod.
  • Vybere zájemce – Vyselektuje vhodné zájemce, vede prohlídky, dává pravidelné reporty prodávajícímu a analyzuje průběh prodeje nemovitosti.
  • Zajistí uzavření prodeje – sepíše profesionální smlouvy a zařídí jejich podpis, nastaví bezpečně převod nemovitosti i peněz a plné předání nemovitosti. Zajistí daňové přiznání apod.

Není to málo, ale soupis služeb se realitka od realitky liší. Vždy se tedy ptejte, co za provizi získáte.

Kdo platí provizi realitní kanceláře?

Provizi realitní kanceláři platí prodávající. On je objednavatelem dané služby, on si vybírá realitního makléře, který pro něj nemovitost prodává. Existují však realitní kanceláře, které svým klientům tvrdí, že u nich provizi neplatí. Je to však jen obchodní trik.

Realitní kancelář nedělá zadarmo. Pokud pak nenaúčtuje provizi vám, naúčtuje ji kupujícímu. Pro vás se tím ale nic nezmění. Místo toho, abyste prodali nemovitost za 5,5 miliónů a například 275 tisíc Kč dostala realitní kancelář jako provizi, prodáte nemovitost za 5,225 miliónů a realitka naúčtuje 275 tisíc Kč kupujícímu. Pro vás to tedy žádná změna není. Často pak díky tomuto můžete přijít i o víc. Výši finálně naúčtované provize totiž neznáte.

Běžné je tato praxe zejména u provize za pronájem, kde je normálně provize realitní kanceláře účtována zájemci o pronájem.

kdo platí provizi realitní kanceláři

Kdy platíte provizi realitní kanceláři?

Realitní kancelář má zpravidla nárok na provizi až po kompletně uzavřeném obchodu, tj. tehdy, když prodávající dostane peníze za nemovitosti na svůj bankovní účet. Mnohdy ale realitní kanceláře chtějí provizi již při podpisu kupní smlouvy, kdy ještě není nic hotovo – nemovitost není zaplacena ani přepsána v katastru nemovitostí. Proto doporučujeme se na datum platby provize ptát a takto definované datum nepřijmout.

Kdy se vám prodej skrze realitní kancelář nevyplatí?

Jak sami vidíte, prodej skrze realitní kancelář není nic levného. Vyplatí se to však? To závisí na mnoha okolnostech, nyní uvedeme, kdy se to rozhodně nevyplatí:

  • Když poptávka převyšuje nabídku – V takovém případě vám totiž za nemovitost kupci utrhají ruce a prodat tedy dokáže téměř každý. Tehdy vám stačí profesionální smlouvy od právníků a přesný odhad ceny nemovitosti. Důležité je si samozřejmě též zjistit, jestli náhodou nemůžete být osvobozeni od platby daně z prodeje nemovitosti. Tato situace pak dle aktuálním vývoji cen nemovitostí neplatí.
  • Prodáváte nemovitost s právními vadami – Pokud prodáváte zadluženou nemovitost, nemovitost s hypotékou nebo třeba před dražbou, realitní kancelář vám nemusí být schopná pomoci.
  • Potřebujete rychle peníze nebo vás tlačí čas – Problém nastává také v situace, kdy jste ve finančních problémech a potřebujete opravdu rychle peníze. Také v tomto případě nemusí realitní kancelář pomoci. Naštěstí jsou tu i další alternativy.

srovnání způsobů prodeje nemovitosti

Jaké máte další varianty prodeje nemovitosti?

Další variantou je samozřejmě samoprodej. Pokud však nejste zkušení profíci, sami se rozhodně nepouštějte do stanovení ceny nemovitosti, vytvoření prodejních smluv a koordinace převodů peněz a nemovitosti v katastru nemovitostí.

Samoprodej také nedoporučujeme, když potřebujete peníze rychle či máte nemovitost s právními vadami. V těchto situacích snadno můžete udělat chybu, která vás přijde na statisíce či milióny. Co však v takovém případě dělat?

V případě, že máte zájem o profesionální a rychlý prodej nemovitosti, která může mít i právní vady, rozhodně není alternativou samoprodej. Tehdy je velmi zajímavou alternativou služba Rychlý výkup nemovitosti, o které jsme psali již v článku Kompletní průvodce pro výkup nemovitosti. U nás v Zpasti například takto vykoupíme nemovitost i s právními vadami až za 92 % její tržní ceny a peníze získáte již do 48 hodin.

Chcete ihned prodat nemovitost klidně i s právními vadami až za 92 % tržní ceny?

Klikněte zde

Délka výkupu nemovitosti samozřejmě závisí na charakteru právních vad nemovitosti – v čím složitější situaci nemovitost i vy budete, tím složitější bude i prodej. Služba samozřejmě funguje i pro výkup domu, výkup bytu nebo výkup pozemku.

Chcete vědět více o provizi nebo byste se chtěli dozvědět více o rychlém výkupu nemovitosti? Napište nám.