Vše o vývoji cen nemovitostí v roce 2022 v ČR

26. leden 2022
8 min

Poslední aktualizace: 1. 9. 2022

Přemýšlíte nad nákupem nebo prodejem nemovitosti nebo jste investor a zajímáte se, jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2022 v ČR? Pak je tento článek právě pro vás! Zjistíte v něm vše o aktuální situaci i o následném vývoji cen nemovitostí u nás.

Jak rostly ceny nemovitostí v roce 2021?

Průměrný růst cen nemovitostí v roce 2021 činil 19,97 %. Dokládá to HB Index, podle kterého v roce 2021 vzrostla cena bytů v průměru o 18,8 %, cena domů o 17,9 % a cena pozemků o rekordních 23,2 %. Jde tak bezkonkurenčně o největší nárůst cen nemovitostí za celou historii HB Indexu.

Jak doplňoval na začátku roku 2022 analytik ČSOB Petr Dufek: „Nejenže jsou nyní byty v Česku nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Jejich ceny jsou nyní téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015.“ Proč je tomu tak?

vývoj cen nemovitostí 2021 tabulka

Proč nemovitosti v roce 2021 zdražovaly?

Jedním z hlavních důvodů růstu cen nemovitostí v roce 2021 byla extrémně pomalá výstavba nových bytů. Povolovací proces u nás trvá mnohdy i roky. Ruku v ruce s tím šla vysoká poptávka, relativně dostupné hypotéky i vnímání nemovitosti jako bezpečné investice, která chrání před stále více rostoucí inflací. V závěru roku dosahovala inflace hodnoty 6,6 % a mělo být hůř.

K tomu trendu se připojil i nedostatek kvalifikované pracovní síly, a hlavně enormní zdražování stavebních materiálů i zpoždění jejich dodávek. Cena stavebního materiálu v roce 2021 proto vzrostla v průměru o 10,9 % a podle odborníků měl tento trend pokračovat i v letošním roce. Jaký tedy bude předpokládaný vývoj cen nemovitostí v roce 2022?

Jak se dosud vyvíjela cena nemovitostí v roce 2022 v ČR?

Průměrný růst cen nemovitostí v roce 2022 dosud činil 21,6 %. Jde o meziroční růst, který, jak dokládá HB index, je opět rekordní

Přesto růst cen ve druhém čtvrtletí roku 2022 mírně zpomalil. Týkalo se to rodinných domů, a zejména bytů. Meziročně vzrostla cena bytů o 4,1 % a rodinných domů o 4,5 %. Naproti tomu pozemky rostly stále rekordně, kvartálně jejich ceny vyskočily o 5,7 % a meziročně o 23,9 %. Můžeme však stejný růst cen nemovitostí očekávat i ve zbytku roku 2022? 

vývoj cen nemovitostí 2022 tabulka

Jak se bude vyvíjet cena nemovitostí v ČR v roce 2022?

Ačkoliv ani v druhém čtvrtletí nepřišel výrazný pokles cen nemovitostí, ale pouze zpomalení jejich růstu, realitní trh pomalu procházel změnou. Co k ní vedlo?

Za změnou realitního trhu byla válka na Ukrajině, energetická krize, dramaticky rostoucí inflace, předražené ceny nemovitostí, dle České národní banky (ČNB) až o 40 %, i skokové zdražování hypoték.

Jen inflace například v červenci dosáhla neskutečných 17,5 %, ČNB na konci června zvýšila úrokové sazby na hodnotu 7 % a průměrná výše úrokové sazby nabízených hypoték dosáhla v srpnu hodnoty 6,28 %.

Mimoto ČNB 1. dubna přitvrdila i podmínky pro získávání hypotéky. To vše vedlo k tomu, že čím dál méně lidí dosáhlo na vlastní bydlení, klesal počet zájemců o něj, růst cen zpomalil a opět začala růst nabídka nemovitostí. Jak to ovlivnilo prodej a ceny nemovitostí?

Podle dat z ČÚZK se v červnu letošního roku prodalo o 23 % bytů méně než v červnu roku 2021. Prodej domů poklesl dokonce o 27,5 %. Ruku v ruce s tím vzrostl i počet nabídek na realitních serverech. Bytů bylo v červnu o 50,86 % více než minulý rok v témže měsíci, a domů dokonce o 51,89 % více.

počty prodejů nemovitostí

Na to samozřejmě reagovaly i ceny nemovitostí, které po dlouhé době klesaly dva měsíce po sobě. Tento trend je logický, protože zájemců dramaticky ubylo, musel ten, kdo chtěl rychle prodat nemovitost, s cenou dolů.

To se týkalo hned 20 % nabízených bytů a 16 % nabízených domů. Průměrné snížení ceny dosahovalo 246 tisíc korun u bytů a 446 tisíc korun u domů.

průměrná nabídková cena

Jak se budou vyvíjet ceny bytů v Praze a v Brně v roce 2022?

Ačkoliv ceny nemovitostí lehce klesaly, do cen nemovitostí v Praze nebo v Brně se to zatím příliš nepromítlo. To samé platilo pro všechny dobře situované byty, například v centrech velkých měst. V průměru ale v červenci v Praze cena bytů klesla o 3 % na 118 263 korun za metr čtvereční.

Iztok Toplak z realitní kanceláře RE/MAX G8 k tomu dodává, že ačkoliv „byty v panelových domech, především ty s hodnotou nad pět miliónů, ve třetím čtvrtletí v porovnání s předešlým kvartálem zlevnily, ceny bytů v cihlových domech zůstávají v Praze ve srovnání s druhým kvartálem beze změny.“

Situace v okolí Prahy nebo Brna je však jiná. Zcela regulérně se tam již setkáváme s poklesem cen nemovitostí. Podobný jev můžete pozorovat i v ostatních krajských městech. Nejvíce klesaly ceny bytů ve Zlínském kraji, dále na Vysočině nebo v Ústeckém kraji. V prvním případě průměrně ceny klesly o 21 %, ve druhém o 18 % a ve třetím o 14 %.

Šéf realitního portálu Bezrealitky Jan Škrabánek upřesňuje, že ceny neklesnou u bytů 2+kk a 3+1 v centru ve velkých městech (Praha, Brno nebo třeba Olomouc a Plzeň). Klesat ale budu určitě ceny nemovitostí, které byly předražené. K nim patří domy ve špatném stavu, nemovitosti ve špatné lokalitě zralé na generální rekonstrukci a některé chaty, chalupy nebo luxusnější bydlení.

Jak se budou vyvíjet ceny pozemků v roce 2022?

Stejně jako byl vývoj cen pozemků v roce 2021 rekordní, podle již zmíněného HB Indexu meziročně zdražily o rekordních 23,2 %, byl rekordní i jejich růst ve druhém čtvrtletí roku 2022. Hodnota pozemků meziročně vzrostla o 23,9 %. Na rozdíl od bytů a domů zde s poklesem ceny nepočítejte.

vývoj cen pozemků 2022

Kdy začnou klesat ceny nemovitostí?

Dle předešlých odstavců je jasné, že v další části roku 2022 můžeme být svědky propadů cen bytů a domů nacházejících se mimo centra velkoměst. Přičemž konec poklesu cen nemovitostí a stabilizaci cen můžeme očekávat až při snížení úrokových sazeb ČNB. To by mohlo přijít možná na podzim roku 2022 nebo až v prvním kvartálu 2023.

Kde i nadále výrazně porostou ceny bytů a domů?

Růst cen nemovitostí však i nadále může pokračovat v dobrých lokalitách. Stále je pravděpodobné, že bude zájem o byty 2+kk a 3+1 v centru velkoměst, jako je Praha a Brno. Ale ani tam už nelze očekávat žádný prudký růst, který nejspíš mnohdy nepřesáhne ani inflaci. Nemovitosti tedy budou ve své podstatě zlevňovat.

Kdy praskne realitní bublina?

Ač tedy už několik let mnozí odborníci straší, že praskne realitní bublina, a ČNB konstatovala, že nemovitosti jsou u nás již takřka o 40 % nadhodnocené, zatím nelze očekávat plošné prasknutí realitní bubliny. Vše bude záviset na délce ekonomické krize. Doposud lze proto očekávat pouze místní pokles cen nemovitostí.

Pokud tedy patříte k těm, co vlastní investiční byt, který se nenachází zrovna v centru velkoměsta, kde lze předpokládat větší odolnost proti poklesu ceny, máte nejvyšší čas prodat. Ceny totiž dosáhly svého vrcholu již v prvním kvartálu 2022 a od té doby mírně klesají. Jestliže navíc spěcháte a chcete prodat ihned, mohla by vám pomoci např. služba okamžitý výkup nemovitosti.

Chcete vědět více o předpokládaném vývoji cen nemovitostí či máte zájem o okamžitý prodej nemovitosti? Kontaktujte odborníky v Zpasti, poradíme vám.

 

Zdroje:
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/hb-index/hb-index-zdrazovani-nemovitosti-neustava-/
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/hb-index/hb-index-tempo-rustu-cen-bytu-a-domu-zpo1/
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/urokove-sazby-hypotek-zamrzly-rekordne-vysoko-cnb-muze-vyvolat-dalsi-zdrazovani-splatek-1392221
https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/reality-cena-byt-dum-nemovitost-prodej-hypoteka.A220804_102820_viteze_daja
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceny-staviv-zacaly-klesat-ochlazuje-se-konecne-trh-s-bydleni/r~a9c60b6402b611eda9eeac1f6b220ee8/
https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-zvysuje-urokove-sazby-00024/
https://www.kurzy.cz/zpravy/665511-nadhodnoceni-nemovitosti-v-cr-aneb-co-nas-ceka-na-realitnim-trhu-v-dalsich-letech/