Vše o vývoji cen nemovitostí v roce 2023 v ČR

26. leden 2022
8 min

Poslední aktualizace: 24. 1. 2023

Přemýšlíte nad nákupem a prodejem nemovitosti nebo jste investor a zajímáte se, jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2023 v ČR? Pak je tento článek právě pro vás! Zjistíte v něm vše o aktuální situaci i o následném vývoji cen nemovitostí u nás.

Jak rostly ceny nemovitostí v roce 2022?

Průměrný růst cen nemovitostí ještě v roce 2021 dosahoval podle HB indexu 19,97 %. Šlo tak o bezkonkurenčně nejvyšší nárůst cen nemovitostí za celou historii HB indexu. Již v druhé půlce roku 2022 ale přišel na nemovitostním trhu zlom.

Ve třetím kvartále roku 2022 nastalo výrazné zpomalování růstu cen a místně i zlevňování nemovitostí. Místo 4,1 %, o které vzrostly ceny bytů v druhém kvartálu roku 2022, vzrostly ve třetím pouze o 2,1 %, ceny rodinných bytů vzrostly místo 4,5 % pouze o 2,6 % a ceny pozemků vzrostly místo 5,7 % pouze o 4,6 %.

Kvartální růst cen bytů

kvartální růst cen bytů

Proč růst cen nemovitostí v roce 2022 začal stagnovat?

Hlavními důvody stagnace růstu cen nemovitostí, nebo dokonce regionálního poklesu cen v roce 2022 byly vysoké úrokové sazby hypoték, které v prosinci přesáhly v průměru hodnotu 6 %, zpřísnění podmínek pro získávání hypoték, rekordní inflace, která ještě v prosinci 2022 dosahovala 15,8 %, a předražené nemovitosti, jejichž ceny byly podle České národní banky až o 40 % nadhodnocené.

Z trhu navíc výrazně ubylo kupců. Platilo to zejména pro ty, kteří k nákupu nemovitosti potřebovali hypotéku, a zůstali zpravidla jen ti, kteří mohli nakupovat v hotovosti. Z toho důvodu v roce 2022 po dlouhé době výrazně převyšovala nabídka nad poptávkou.

Jak se dosud vyvíjela cena nemovitostí v roce 2023 v ČR?

Nemovitosti v některých lokalitách zlevnily i o více než 10 % a v průměru se vrátily na hodnoty z konce roku 2021. Přesto byl tento propad spíše lokální. Zlevňovaly hlavně nemovitosti ve slabších regionech, jako je třeba Ústecký kraj, ale zlevňovaly i starší a energeticky náročné nemovitosti nebo chaty a chalupy.

Naopak vysokou cenu si zachovaly zpravidla novostavby nebo kvalitní a žádané nemovitosti v lukrativních lokalitách, jako jsou centra velkoměst. Cenu si také zachovaly pozemky, z nichž některé i nadále rostly.

Vývoj cen bytů v Praze

vývoj cen bytů v praze

Jak se bude vyvíjet cena nemovitostí v ČR v roce 2023?

Také ve zbytku roku 2023 můžeme očekávat spíše jen lokální pokles cen nemovitostí. V průměru však mohou nemovitosti klesnou o 8 až 14 %. Rozhodně však nelze očekávat globální prasknutí realitní bubliny.

Trh se na začátku roku ustálil, a protože nemůžeme ani v roce 2023 očekávat velký pokles hypotečních sazeb, zmírnění podmínek pro získání hypotéky nebo výraznější propad inflace, nic zásadního se na něm nezmění.

Ti, kteří nepotřebují nutně prodat, to nebudou chtít za daných cen udělat a developeři momentálně omezují stavby nových nemovitostí. Změna tedy nastane nejspíš až s výraznějším zlevněním hypoték, což by opět zvedlo ceny nemovitostí, nebo s prohloubením krize.

Jak se budou vyvíjet ceny bytů v Praze a v Brně v roce 2023?

Ačkoliv ceny bytů již na konci roku 2022 a na začátku roku 2023 lehce klesaly, týkalo se to zpravidla jen starších, energicky náročnějších nebo předražených bytů na periferiích Prahy a Brna. Novostaveb a energeticky nenáročných bytů nebo bytů v dobrých lokalitách se pokles cen prakticky nedotkl.

To samé platilo i pro centra ostatních velkých měst a podobný vývoj lze očekávat i v průběhu roku 2023. V průměru však očekáváme pokles cen o 8 až 14 %.

Vývoj cen bytů v Brně

vývoj cen bytů v brně

Situace v okolí Prahy nebo Brna je však jiná. Zcela regulérně se tam setkáváme s výraznějším poklesem cen nemovitostí. Podobný jev můžete pozorovat i v ostatních krajských městech. Nejvíce klesaly ceny bytů ve Zlínském kraji, dále na Vysočině nebo v Ústeckém kraji. Ve Zlínském kraji již v minulém roce průměrně poklesly ceny o 21 %, na Vysočině o 18 % a v Ústeckém kraji o 14 %.

Šéf realitního portálu Bezrealitky Jan Škrabánek upřesňuje, že ceny neklesnou u bytů 2+kk a 3+1 v centru ve velkých městech (Praha, Brno nebo třeba Olomouc a Plzeň). Klesat ale budou určitě ceny nemovitostí, které byly předražené. K nim patří domy ve špatném stavu, nemovitosti ve špatné lokalitě zralé na generální rekonstrukci a některé chaty, chalupy nebo luxusnější bydlení.

Jak se budou vyvíjet ceny rodinných domů v roce 2023?

Pro rodinné domy platí obdobná situace jako v případě bytů. Ceny budou v roce 2023 klesat zejména u starších a energeticky náročnějších domů mimo centra velkoměsta a u chat a chalup. Novostaveb a energeticky nenáročných domů v dobrých lokalitách se pokles cen spíše nedotkne.

Jak se budou vyvíjet ceny pozemků v roce 2023?

Na rozdíl od bytů a domů zde s poklesem ceny nepočítejte. Dá se předpokládat, že v některých místech ceny pozemků dokonce ještě vzrostou. Ilustrují to ostatně i údaje z minulého roku, kdy růst cen pozemků příliš neklesl.

Čtvrtletní růst cen pozemků

vývoj cen pozemků

Je to díky tomu, že poptávka po pozemcích na rozdíl od domů nebo bytů neklesá, a objevuje se zájem dokonce i o pozemky dále od velkých měst nebo i o nestavební pozemky, kde si zájemci mohou postavit mobilheim.

Kdy začnou výrazněji klesat ceny nemovitostí?

Dle předešlých odstavců je jasné, že v další části roku 2023 můžeme být svědky propadů cen bytů a domů nacházejících se zejména mimo centra velkoměst. Přičemž konec poklesu cen nemovitostí a jejich stabilizaci můžeme očekávat až při snížení úrokových sazeb ČNB. To lze ale očekávat spíše až v druhé půlce roku 2023.

Kde i nadále výrazně porostou ceny bytů a domů?

Růst cen nemovitostí však i nadále může pokračovat v dobrých lokalitách. Stále je pravděpodobné, že bude zájem o byty 2+kk a 3+1 v centru velkoměst, jako je Praha a Brno. Ale ani tam už nelze očekávat žádný prudký růst, který rozhodně nepřesáhne inflaci. Nemovitosti tedy budou ve své podstatě zlevňovat.

Kdy praskne realitní bublina?

Ač tedy už několik let mnozí odborníci straší, že praskne realitní bublina, a ČNB konstatovala, že nemovitosti jsou u nás již takřka o 40 % nadhodnocené, zatím nelze očekávat plošné prasknutí realitní bubliny. Vše bude záviset na délce ekonomické krize a úrokových sazbách. Doposud lze proto očekávat pouze lokální pokles cen nemovitostí.

Pokud tedy patříte k těm, co vlastní investiční byt, který se nenachází zrovna v centru velkoměsta, kde lze předpokládat větší odolnost proti poklesu ceny, máte nejvyšší čas prodat. Ceny totiž dosáhly svého vrcholu již v prvním kvartálu 2022 a od té doby mírně klesají. Jestliže navíc spěcháte a chcete prodat ihned, mohla by vám pomoci např. služba okamžitý výkup nemovitosti.

Chcete vědět více o předpokládaném vývoji cen nemovitostí či máte zájem o okamžitý prodej nemovitosti? Kontaktujte odborníky v Zpasti, poradíme vám.

 

Zdroje:
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/hb-index/hb-index-zdrazovani-nemovitosti-neustava-/
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/hb-index/hb-index-trh-s-nemovitostmi-se-zacina-oc1/
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/hb-index/hb-index-tempo-rustu-cen-bytu-a-domu-zpo1/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-jak-zlevnuji-byty-ve-vasem-regionu-o-stovky-tisic-korun-223697
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/urokove-sazby-hypotek-zamrzly-rekordne-vysoko-cnb-muze-vyvolat-dalsi-zdrazovani-splatek-1392221
https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/reality-cena-byt-dum-nemovitost-prodej-hypoteka.A220804_102820_viteze_daja
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceny-staviv-zacaly-klesat-ochlazuje-se-konecne-trh-s-bydleni/r~a9c60b6402b611eda9eeac1f6b220ee8/
https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-zvysuje-urokove-sazby-00024/
https://www.kurzy.cz/zpravy/665511-nadhodnoceni-nemovitosti-v-cr-aneb-co-nas-ceka-na-realitnim-trhu-v-dalsich-letech/
https://www.banky.cz/clanky/vyvoj-urokovych-sazeb-hypotek/