Jak probíhá exekuce v roce 2025?

1. leden 2025
5 min

Poslední aktualizace: 1. 1. 2025

V exekuci je u nás 611 tisíc občanů, tedy skoro každý 18. Čech. Exekuce tak již dávno není nic mimořádného a může se do ní dostat úplně každý. Jak probíhá taková exekuce a jak se jí vyhnout?

V Čechách je momentálně kolem 3,3 miliónu exekucí

Co se týče exekucí, je situace v Čechách stále velmi špatná. Celkově zde běží téměř 3,3 miliónu exekucí, které se týkají 611 tisíc občanů. Skoro každý 18. Čech je tedy v exekuci. Jak taková exekuce probíhá a co vás v takové situaci čeká? To se hned dozvíte.

Jak nejčastěji dochází k exekuci?

Lidé, instituce nebo společnosti (obecně věřitelé), kterým dlužíte (ať už jako firma nebo osoba), se obvykle nejdříve snaží získat peníze klasickým způsobem, posílají vám upomínky, píší vám nebo vám telefonují. K exekuci zpravidla sahají až tehdy, když se jim neozýváte nebo s vámi není možná domluva. Exekuce je totiž jeden z nejhorších způsobů, jak splatit dluh a získat své peníze zpět. Je tedy nevýhodná pro věřitele i dlužníky.

Proto je důležité dluhy platit, snažit se domluvit s věřiteli na splátkovém kalendáři nebo v případě nesouhlasu s dluhem problém co nejrychleji vyřešit. Více jsme to rozebírali již třeba ve článku o pomoci při řešení dluhů.

Jaký průběh má exekuční řízení?

Exekuce probíhá v několika fázích – nejprve dojde k soudní výzvě zaplatit dluh a následně k podání exekučního návrhu. Když ani v jednom případě nedojde k zaplacení dluhu, dojde k exekuci, která skončíúplným splacením závazků i poplatků spojených s exekucí. Pojďme se na tyto fáze podívat podrobně.

1. Výzva k zaplacení dluhu aneb exekuční titul

Pokud se s vámi věřitel nedomluví na splacení dluhu, může na vás podat žalobu u soudu. Když soud uzná jeho nárok, vydá tzv. exekuční titul. Jedná se o rozhodnutí, které vám uloží povinnost ve stanovené lhůtě (nejčastěji 15 dnů) uhradit daný dluh.

Tento exekuční titul může být krom soudu vydán i jiným úřadem s pravomocí vymáhání, například finančním úřadem, zdravotní pojišťovnou nebo sociální správou.

V tuto chvíli ale ještě stále nejste v exekuci. Proti exekučnímu titulu se můžete do 15 dní odvolat.

2. Podání exekučního návrhu

Pokud nezaplatíte dluh ani po vydání exekučního titulu, může věřitel podat u soudu návrh na exekuci, který doloží exekučním titulem. Když bude vše v pořádku, soud do 15 dnů jmenuje exekutora a nařídí exekuci. Zjistit, že je na vás nařízená exekuce, můžete třeba v Centrální evidenci exekucí, více jsme o tom psali v článku Kde a jak zjistit exekuci.

Následně exekutor začne prověřovat váš majetek: obešle banky, pojišťovny i Českou správu sociálního zabezpečení. Zjistí, kdo je váš zaměstnavatel, zda vám někdo dluží, zda pobíráte dávky, nebo jak vysoké jsou vaše finanční rezervy. Vyhledává také váš movitý a nemovitý majetek nebo společné jmění manželů.

Dále vám exekutor zmrazí účet a zablokuje všechen movitý i nemovitý majetek. Až poté vám osobně předá usnesení o nařízené exekucí. Dělá to tak proto, abyste majetek nestihli převést na někoho jiného, a zabránit tak splácení pohledávek.

Od přijetí ustanovení máte zakázáno jakkoliv nakládat s veškerým majetkem krom běžných obchodních a provozních činností, udržování a správy majetku nebo za účelem uspokojování svých základních životních potřeb i potřeb osob, ke kterým máte vyživovací povinnosti. Exekutor vás však nemusí omezit v užívání veškerého majetku, ale jen v jeho části, která je úměrná velikosti dluhu.

Jakmile dostanete usnesení, máte 30 dnů na zaplacení dluhu. Pokud ho zaplatíte v termínu, bude vám odpuštěna polovinu nákladů a odměn exekutorovi. Ten si obvykle účtuje 15 % z vymožené částky (do hodnoty 3 milióny korun). Při platbě v tomto termínu si ale bude účtovat pouze 7,5 %.

exekuční návrh

3. Exekuce

Samotná exekuce probíhá několika způsoby a exekutor má vždy najít způsob, který je v daném případě nejefektivnější. K těmto způsobům patří zabavení peněz na bankovním účtu, exekuce na plat a zabavení movitého a nemovitého majetku. Jak každý z těch způsobů vypadá?

Zabavení peněz na bankovním účtu – Jakmile vám soudní exekutor odstaví účet, již nemůžete nakládat se svými penězi. Tyto peníze banka po nabytí právní moci exekučního příkazu zašle na účet exekutora, který jimi zaplatí dluhy. Exekutor může také odstavit účet vašeho manžela nebo manželky.

Z účtu ale můžete během 30 dní od doručení usnesení o exekuci provést platbu na účet soudního exekutora za účelem uhrazení dluhu. Dále také máte právo jednorázově vybrat až dvojnásobek životního minima (9720 korun).

Exekuce na plat – Dalším způsobem exekuce je exekuce na plat. V tomto případě exekutor pošle vašemu zaměstnavateli exekuční příkaz, na jehož základě vám musí zaměstnavatel strhávat z platu určitou část, kterou posílá na účet exekutorai. Ten ji následně vyplácí věřitelům. Po srážce vám vždy musí zůstat nezabavitelné minimum.  

Nezabavitelné minimum vychází z výše životního minima a normativních nákladů na bydlení. Je tedy proměnlivé. Do jeho výše se také promítá, ke kolika lidem vás váže vyživovací povinnost. V roce 2025 má nezabavitelné minimum základ 13 026,67 Kč plus 3 256,67 Kč za každou osobu, ke které máte vyživovací povinnost. 

Od 1. 1. 2025 pak nově platí, že vyživovací povinnost máte podle nařízení vlády pouze na děti. Na manžela, manželku nebo registrovaného partnera máte vyživovací povinnost pouze tehdy, když pobírají starobní, sirotčí nebo invalidní důchod 2. a 3. stupně.

Od 1. 1. 2025 také platí, jak píší v Exekuceinfo, že v případě třech a více exekucí vám již nebude stržena pouze jedna třetina ze zbytku mzdy po odečtení nezabavitelné částky, ale dvě třetiny. To dříve nastávalo jen v případech, kdy jste měli přednostní pohledávky (daně, výživné). Výjimka platí pouze tehdy, když pobíráte starobní, invalidní (2. nebo 3. stupně) či sirotčí důchod. Nejjednodušší způsob, jak toto minimum zjistit, je použít kalkulačku nezabavitelného minima.

Zabavení movitého majetku – Exekutor vám může také zabavit movitý majetek a následně ho v rámci veřejné dražby prodat. Prodat samozřejmě může jen věci, které jsou ve vašem vlastnictví a nevztahují se na ně výjimky z exekuce majetku.

Exekutorovi vždy musíte umožnit přístup na všechna místa, kde máte své movité věci. Dokonce mu musí být umožněn přístup i na místa, kde máte své věci, ale jsou ve vlastnictví někoho jiného. V opačném případě si exekutor může přístup sjednat. Když bude na soupis zařazená věc, kterou nevlastníte, můžete se domáhat jejího vyškrtnutí. Více jsme o tomto druhu exekuce psali ve článku Víte, co je mobiliární exekuce.

Zabavení nemovitostí – Exekutor může přikročit i k zabavení vaší nemovitosti. Ta je zablokována v katastru nemovitostí, exekutor nechá určit její cenu na základě znaleckého posudku a následně ji za 2/3 této ceny nechá vydražit ve veřejné dražbě. Spolu s dalšími poplatky za pořádání dražby za ni však zpravidla dostanete pouze minimum. Lepší je tedy se snažit dražbě za každou cenu zabránit. Jak to udělat jsme již psali ve článku Jak zabránit dražbě.

4. Konec exekuce

Exekuce končí tehdy, když celý dluh včetně všech úroků, úroků z prodlení, nákladů exekuce apod. splatíte. Do 15 dnů po skončení exekuce by se to mělo projevit i v registru exekucí. Pokud ne, kontaktujte svého exekutora.

konec exekuce

Jak se vyhnout, zastavit nebo se zbavit exekuce?

Nejjednodušší je zaplatit své dluhy. Pokud na ně ale nemáte, je to problém. Jak v této situaci postupovat při řešení exekuce?

  1. Jednejte s věřiteli – Exekuce je tím nejhorším způsobem řešením dluhů pro vás i vaše věřitele, proto je nejlepší s nimi dluhy již od začátku řešit a zkusit si domluvit splátkový kalendář.
  2. Požádejte o pomoc rodinu nebo příbuzné – Oslovte rodinu nebo přátele a zkuste je požádat o pomoc.
  3. Nebankovní půjčky – Dalším řešením je nebankovní půjčka, po té ale sahejte opravdu jen tehdy, když víte, že současný dluh je jen momentální situace a v budoucnu budete schopni půjčku splácet. V opačném případě se řítíte jen do ještě větších problémů.
  4. Insolvence – Čtvrtou možností je insolvence, za kterou se skrývá osobní bankrot, který je pro vás i vaše věřitele o trochu výhodnější než exekuce. Také v insolvenci ale budete muset splácet své dluhy. To jde třeba prodejem majetku. Jak na to?
  5. Zastavení nezákonné exekuce – Může se také stát, že je vaše exekuce nezákonná (promlčená, neplatná apod.). Tehdy lze exekuci zastavit podáním návrhu na zastavení exekuce. Více jsme o tom psali v článku Jak zabavit a zastavit exekuci
  6. Jste zranitelná osoba – Zabavení majetku se můžete vyhnout tím, že jste zranitelna osoba (například starobní důchodce, invalidní důchodce nebo dlužník, kterému vznikl dluh v dětství) nebo dobrovolnými splátkami – více v článku Co je to mobiliární exekuce.
  7. Prodej majetku – Protože v dražbě zpravidla za majetek dostanete jen zlomek z jeho skutečné ceny, je lepší přikročit k prodeji samostatně. Nejlepší to je ještě před vyhlášením exekuce, popřípadě v exekuci s požehnáním exekutora. Více jsme o tom psali například v článku Jak prodat nemovitost v exekuci. Vhodný způsob je také okamžitý výkup nemovitosti, který umožňuje výkup nemovitosti klidně i těsně před dražbou za cenu jen o trochu nižší, než je její tržní cena. Oproti dražbě, kde za ni dostanete jen zlomek, je tohle šance, jak se opravdu dluhů zbavit.