Pomoc při řešení dluhů existuje. Objevte ji

25. srpen 2021
5 min

Dluhy jsou u nás problém víc než kdekoliv jinde ve světě. Na vině jsou i systémové a legislativní nedostatky, které umožnily, aby se z chudoby a dluhů stalo velmi výnosné podnikání. Výdaje na vymáhání dluhů totiž mohou i mnohonásobně překročit vymáhanou částku. Víte, kde získat pomoc při řešení dluhů nebo kde vzít peníze na dluhy a nedostat se do ještě větších problémů?

V České republice je zadlužena téměř desetina lidí

Dluhy dnes patří k životu. Zadlužené jsou rodiny, které si pořídily dům na hypotéku, nové i dlouhodobě fungující firmy, nebo dokonce celé země. Dluhy je však nutné mít pod kontrolou, a v Čechách to platí dvojnásob. Neúnosné dluhy jsou sice zpravidla spojené s nezodpovědným přístupem k půjčkám a s nízkou finanční gramotností, ale již dlouho se poukazuje také na značné systémové a legislativní nedostatky. Zcela jasně to shrnuje nedávno vydaná studie s názvem Proč je u nás 5 miliónů exekucí. K čemu tyto nedostatky vedou?

Jak rostou dluhy

Stát umožňuje bleskový nárůst dluhů

Značné systémové a legislativní nedostatky umožňují bleskový nárůst dluhů, následnou neschopnost splácet a astronomické exekuce. Nejspíš i proto je u nás v současnosti vedeno takřka 4,5 miliónů exekučních řízení proti více než 720 tisícům občanů. Exekuce se tedy týkají pomalu desetiny dospělé populace a pětiny domácností. Jenže to není jediná děsivá výjimečnost Česka. Ještě do roku 2014 mohla exekučně vymáhaná částka překročit i 15násobek své hodnoty, zatímco v Polsku, Švýcarsku či Německu mohla dosáhnout maximálně trojnásobku. Přičemž ani dnes není situace o mnoho lepší. Důsledky toho jste už mohli vidět na obrázku.

Jaká je pomoc při řešení dluhů?

Rostoucí dluhy jsou tedy problém a je nutné je co nejrychleji řešit. S dluhovou pastí mohou zdarma poradit např. nejrůznější neziskovky, které nabízí odbornou pomoc lidem, jež si se svojí situaci nedokážou nebo neumí poradit. K těmto neziskovkám patří například Člověk v tísni se svým dluhovým poradenstvím. Zde však obvykle pouze získáte radu, jak situaci vyřešit a vyhnout se tomu nejhoršímu, například i podáním návrhu na insolvenci. Ve většině případů ale budete nuceni splatit alespoň nějakou část dluhu. Jenže kde na to sehnat potřebné finance?

Kde vzít peníze na dluhy

Kde vzít peníze na dluhy?

Je hned několik způsobů, jak můžete získat peníze na své dluhy. Patří sem např. půjčka od rodiny nebo známého, nebankovní půjčka nebo prodej majetku.

  • Půjčka od rodiny či známého je z těchto řešení to nejschůdnější, ale často se stane, že nikdo z nich nemusí mít dostatečný objem peněz nebo nemusí chtít půjčit. 
  • Nebankovní půjčku je nutné opravdu zvážit. Musíte si být jisti, že budete schopni dlouhodobě splácet. Jedná se o dočasné řešení, kterým si můžete spíše uškodit. (Více jsme psali v článku Nebankovní půjčka: výhody a nevýhody)
  • Prodej majetku je potom tou nejlepší variantou. Právě ten může často přinést okamžité a úplné vyřešení i poměrně velkého dluhu.

Dluhy vyřešte jednou provždy prodejem nemovitosti

V některých případech jsou dluhy natolik velké, že nestačí prodat televizi, kolo či auto. V takových případech může být jediné řešení prodat pozemek či nemovitost. Jak to ale udělat nejvhodněji? 

K jejich prodeji slouží realitní kanceláře nebo např. server Bezrealitky. Takový prodej však trvá i několik měsíců, což může být v případě hrozby brzké exekuce problém. Tehdy je ideální například služba Okamžitý výkup nemovitosti, s jejíž pomocí ihned prodáte za férovou cenu třeba i zadlužený pozemek nebo nemovitost

Pokud ale nechcete přijít o střechu nad hlavou, pomoci vám může služba Zpětný leasing. Díky ní nemovitost prodáte, za utržené peníze vyrovnáte dluhy, ale v nemovitosti budete moci i nadále bydlet jako podnájemníci. Nemovitost můžete navíc při zlepšení situace odkoupit zpět.

Chcete využít okamžitý výkup nemovitosti či zpětný leasing?

Ozvěte se nám