Co mi exekutor nesmí zabavit

21. prosinec 2019
8 min

Zvládnout exekuci se vztyčenou hlavou je výzva. Nezapomínejte však, že i exekuční vymáhání se řídí jistými pravidly. Co vám exekutor smí a nesmí vzít, řídí kromě jiného exekuční řád. Nastudujte si podle něj svá práva a povinnosti a budete se cítit mnohem pevněji v kramflecích.

Do finančních problémů se může v dnešní době velmi snadno dostat téměř každý z nás. Pokud své dluhy nedokážete nebo nechcete splatit v mimosoudním ani v soudním řízení, lehce se stane, že na vás věřitel pošle exekuci. Jde sice o nepříjemnou situaci, ale budete ji zvládat mnohem lépe, pokud budete znát seznam nezabavitelných věcí, na které exekutor při řízení nesmí sáhnout.

O snubní prsten, postel nebo domácího mazlíčka se bát nemusíte

Poslední novela zákona z roku 2015 pro exekutory zpřísnila pravidla a zároveň poskytla určitou základní ochranu dlužníkovi. Ukládá, že exekutor z rodinného domu v exekuci, bytu v exekuci, jiné zatížené nemovitosti či z příbytku dlužníka nesmí zabavovat věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování potřeb sebe a své rodiny, k plnění svých pracovních úkolů nebo věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Jde například o základní vybavení domácnosti, domácí mazlíčky nebo hotovost.

Televize nebo sedací souprava se však mezi základní výbavu domácnosti rozhodně nepočítá, protože vnímání nezbytných potřeb je u nás velmi striktní. Dle dřívějších rozhodnutích soudů se ukázalo, že za nezbytné nelze považovat věci jako nástěnné hodiny, noční stolky, televize, gauč nebo skříně, ale pouze vybavení jako jedna lednice pro domácnost, postel nebo hygienické potřeby.

snubní prsten

Seznam věcí, které vám exekutor nesmí zabavit:

 • běžné oděvní součásti
 • obvyklé vybavení domácnosti (hlavně postel, stůl, židle v počtu obyvatel domácnosti, kuchyňskou linku, nádobí a kuchyňské nářadí, sporák, vytápěcí těleso, jedna lednice, jedna pračka pokud je v domácnosti dítě, ložní prádlo, přikrývky, pokud jsou ovšem v hodnotě nepřesahující obvyklou hodnotu vybavení)
 • zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě potřeby, které členové rodiny využívají ke studiu nebo výkonu svého povolání
 • hotovost do dvojnásobku životního minima, v současnosti je to 7 720 Kč
 • studijní a náboženská literatura
 • dětské hračky
 • zvířata, která dlužník nechová k účelům hospodářského efektu a slouží jako společník
 • písemnosti osobní povahy a fotografie
 • snubní prsteny, svatební šaty, hodinky s osobním věnováním od blízké osoby, diplomy, medaile apod

Mnozí tvrdí, že zákon je v tomto ohledu v České republice lehce benevolentní. Nikde totiž přímo neuvádí nezabavitelné věci při exekuci, na které exekutor jednoznačně nesmí sáhnout. Například na Slovensku zákon zcela jasně říká, že: "oblečení a obuv, postel, stůl a židle podle počtu členů domácnosti, lednice, sporák, vařič, pračka, peřiny, ložní prádlo,..." a další jsou z exekuce vyloučeny.

Dva lidé zjišťují informace

Může exekutor vzít sociální dávky nebo výživné?

Jak jste se mohli dočíst v článku Strašák jménem exekuce, nejčastějším způsobem, kterým exekutor vymáhá dluhy od neplatičů, jsou srážky ze mzdyExekuce na plat se však netýká pouze vaší mzdy, ale i dalších příjmů, jako jsou sociální dávky. I toto pravidlo však obsahuje několik výjimek, ze kterých se exekuce nesráží:

 • jednorázové dávky státní podpory a pěstounské péče (příspěvek při převzetí dítěte do pěstounské péče, porodné, pohřebné)
 • příspěvek na bydlení
 • příspěvek na živobytí
 • dávky sociální péče (příspěvek na péči)

Pozn.: Z těchto příspěvků je možné srážet pouze pokud se exekuce týká jejich přeplatku.

Dále exekutor nesmí srážet z příjmů, které představují:

 • plnění od pojišťovny na vybudování nebo opravu bydlení
 • důchod, ze kterého si dlužník platí pobyt v zařízeních poskytujících sociální služby (do výše poplatku za pobyt a kapesného)

Ostatní příjmy exekuci podléhají do výše základní nezabavitelné částky. To se týká stejně tak mezd jako například podpory v nezaměstnanosti nebo výživného.

Základní nezabavitelná částka je od roku 2023 vyšší

Nezabavitelná částka je finanční obnos, který musí být dlužníkovi ponechán za všech okolností k uspokojení jeho základních životních potřeb a také na každou osobu, které je povinen platit výživné. Tato částka se skládá ze životního minima a normativních nákladů na bydlení.

V roce 2023 výše nezabavitelné částky dosahuje 13 638 Kč, přičemž čtvrtina z této částky, tj. 3 409,5 Kč, se přidává k nezabavitelnému minimu za každou osobu, které dlužník platí výživné. Částka, nad kterou se srazí veškerý zbytek mzdy, je pro rok 2023 ustanovena na hodnotě 30 685,5 Kč.

Pro svobodného a bezdětného muže tedy představuje nezabavitelná částka 13 638 Kč, pro ženatého muže s jedním dítětem sumu 20 457 Kč (tedy 13 638 Kč + 3 409,5 za manželku + 3 409,5 za dítě).

Ubytujete příbuzného v exekuci? Exekutor může navštívit i vás

Exekutor není při provádění exekuce omezen pouze na návštěvu trvalého bydliště dlužníka, ale také místa, kde se zdržuje nebo v něm má majetek. Při zápisu majetku do soupisu přitom ani nemusí být vlastník nemovitosti přítomen. Pokud nesouhlasíte se zapsáním věcí do soupisu, máte hned několik možností.

Za předpokladu, že jste doma a jste schopni okamžitě reagovat, můžete přímo na místě dokázat fakturami nebo jinými listinami vaše vlastnictví majetku. V opačném případě je možné, že bude při návštěvě vašeho příbytku přítomný samotný věřitel, který při sepisování prohlásí, že věc nemá být sepsána. Další možností je právo dlužníka znovu požádat věřitele, aby byla daná věc vyškrtnuta ze soupisu. Pokud se nic z uvedeného nepovede, můžete u exekutora podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu.

muž přemýšlí u okna

Návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu

Takový návrh na vyškrtnutí je potřeba podat do 30 dnů a doložit ho listinami, které potvrzují váš nárok. V případě, že exekutor vašemu návrhu nevyhoví, můžete také do 30 dnů podat žalobu na vyloučení věci ze soupisu u exekučního soudu. Dokud soud nerozhodne o žalobě, nemá exekutor právo daný majetek prodat. Za podání žaloby zaplatíte 2 000 Kč. Následně však máte možnost požádat o prominutí tohoto poplatku.

Kdy je čas si stěžovat

postupem exekutora při exekuci nemusíte být vždy spokojeni. Může se stát, že exekuce není zrušena ani po jejím vyplacení nebo že má exekutor praktiky, které se vám nelíbí. Pokud chcete podat stížnost, obraťte se na Exekutorskou komoru nebo Ministerstvo spravedlnosti ČR, kde by vám měli podat pomocnou ruku.

Pokud máte obavy z exekuce a není vám jasné, za jakých okolností vás může postihnout, přečtěte si článek: Co se děje, když se řekne exekuce. Přemýšlíte, jak z finančních potíží ven? Jedním z řešení může být i výkup nemovitostí v exekuci.

Prodejte svou nemovitost v exekuci

Prodej rodinných domů nebo bytů v exekuci vás může zachránit od vážnějších problémů a zároveň poskytnout nezbytný čas na řešení problémů. Právě proto jsou i na našem trhu spolehlivé a odzkoušené firmy, které se o výkup nemovitostí v exekuci starají. Pro vlastníky nemovitostí, kteří potřebují rychle získat peníze, je to ideální řešení finančních problémů. Peníze má klient na účtu do 48 hodin od podpisu smlouvy. Vyberte si na pomoc při exekuci toho správného partnera a vezměte situaci do svých rukou.

Poradit se o prodeji

Máte další otázky k exekuci či byste chtěli řešit prodejem nemovitosti vaše problémy? Obraťte se na odborníky, kontaktujte nás.