Jak prodat zadluženou nemovitost?

13. listopad 2020
7 min

Prodej nemovitosti s hypotékou nebo dokonce v exekuci byl v minulosti velmi problematický. Dnes však už pouze stačí myslet na několik detailů a může se vám to podařit velmi jednoduše. Zjistěte s námi, na co si dát pozor, kolik to trvá a na koho se s prodejem zadlužené nemovitosti obrátit.

Jak prodat dům či byt s hypotékou?

Pokud vlastníte nemovitost s hypotékou, kterou nezvládáte splácet nebo se chcete přesunout z bytu zatíženého hypotékou do většího, nemusí vás to při prodeji stavět do nevýhodné pozice. Dnes totiž kromě propracovanějších smluv nepředstavuje takový prodej žádný problém. Jak funguje prodej bytu nebo domu s hypotékou ve zkratce? Kupní cenu, která odpovídá dlužné částce z úvěru prodávajícího doplatí kupující na účet banky buďto hotovostí nebo dalším hypotečním úvěrem. V případě nového úvěru si banka prodávajícího po přijetí doplatku úvěru stáhne zástavní právo. Poté si ho vytvoří banka kupujícího. Zbytek financí pak může putovat přímo na účet prodávajícího. Jak ale vypadá celý proces? Podívejme se na to v jednotlivých krocích.

klíčky od nemovitostí

4 kroky, jak prodat nemovitost s hypotékou

 1. Vyčíslení zůstatku vaší hypotéky a souhlas s jejím doplacením od vaší banky.
 2. Banka kupujícího zasílá peníze přímo vaší bance na doplacení hypotéky. Vaše banka potvrdí převzetí zástavního práva k nemovitosti bankou kupujícího a tzv. jej stáhne.
 3. Na katastr se vkládá kupní smlouva s ověřenými podpisy a běží ochranná 20-denní lhůta na zápis do katastru.
 4. Po přepisu nemovitosti zasílá správce úschovy peníze na váš účet a prodej je úspěšně ukončen.

Nejprve si zjistěte vše o podmínkách vaší hypotéky

Když prodáváte nemovitost s hypotékou, je důležité zjistit si, co čekat od banky, která vám hypotéku poskytla. Pokud totiž máte v plánu vyplatit dluh před ukončením doby fixace, může od vás banka požadovat vysoké sankce. “Vše záleží na tom, kdy byla uzavřena hypoteční smlouva. Při hypotékách uzavřených před prosincem roku 2016 musí klient často zaplatit nemalé sankce od desítek až do stovek tisíc korun, případně procento vypočítané ze zůstatku jistiny,” říká hypoteční specialista Jan Obejda.

Důvodem je změna legislativy od 1. prosince 2016, kdy se v rámci nového Zákona o spotřebitelských úvěrech zavedli minimální nebo nulové sankce za předčasné splacení. Pokud jste tedy uzavřeli hypoteční smlouvu po tomto termínu, nemáte se čeho obávat.

V opačném případě máte hned několik možností:

 • Dům nebo byt s hypotékou lze prodat k datu ukončení fixace. Měli byste si však dávat pozor a začít se poohlížet po kupcích s předstihem alespoň 6 měsíců před koncem fixace.
 • S kupujícím se domluvíte na tom, že si vyřídí hypotéku ve stejné bance, která má na vaší nemovitost zástavní právo. Je tak možné, že vaše banka vám zmírní nebo celkem odpustí sankce z předčasného splacení. Kupující však musí počítat s novými podmínkami splácení.
 • Kupující převezme vaší hypotéku. Pokud mu budou vyhovovat její podmínky a projde u banky procesem prověřování bonity, kde splní všechny podmínky. Zbývající část ceny nemovitosti vám následně doplatí.

Mnoho lidí často odrazuje představa toho, že při prodeji musí být nanovo vyhotoven odhad nemovitosti. Pokud však hypotéky na sebe navazují či se v nich přímo pokračuje, tato nemilá povinnost vám hrozit nebude.

Prodej nemovitostí s hypotékou zkrátka nemusí být komplikovaný. Stačí pouze vědět, jak na něj. Že se v procesu nevyznáte a raději byste se spolehli na odborníky, kteří se v této problematice orientují a mají potřebné zkušenosti? Kontaktujte nás a provedeme vás celým prodejem korektně, rychle a bezstarostně.

Jak prodat nemovitost s exekucí?

V případě, že jste se dostali do finančních potíží a hrozí vám exekuční prodej zastavené nemovitosti v dražbě, nečekejte na exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a pokuste se svou nemovitost s exekucí prodat ještě dříve (pozn. exekuční příkaz k prodeji nemovitosti znamená, že soudní exekutor vydá listinu k zajištění vaší nemovitosti, jejíž smyslem je prodej v dražbě). “Pokud se totiž nemovitost dostane do dražby, její vyvolávací cena začíná na dvou třetinách její trhové hodnoty. Takovým způsobem ztratíte velkou část své investice. V případě, že se vám povede pomocí specializované firmy prodat nemovitost dříve a za větší finanční obnos, můžete část z ní zachránit. Je potřeba si však uvědomit, že vždy o něco přijdete,” tvrdí specialista Obejda.

prodej nemovitosti s exekucí

Zjednodušený postup prodeje nemovitosti v exekuci ve spolupráci se specializovanou firmou:

 • Kontaktování exekutora a sdělení informací o prodeji nemovitosti v exekuci.
 • Prodávající sepíše se zástupcem specializované firmy notářský zápis.
 • Zástupce firmy vyplatí exekuci a získá zástavní právo na nemovitost.
 • Kupující uhradí kupní částku hotově nebo pomocí tzv. předhypotečního úvěru na advokátní či notářský účet. Z toho potom finance putují zástupcům firmy (jako náhrada za předcházející vyplacení).

Nezapomínejte však, že je při prodeji nemovitosti v exekuci nutné doložit také výpis ze soudu, který ukáže, že proti vám nejsou vedena žádná řízení, a potvrzení finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovny. Dále také výpisy z bankovních i nebankovních registrů.

Jak dlouho trvá prodej domu nebo bytu v exekuci a na koho se s tím obrátit

Vše záleží na tom, jakým způsobem a komu prodáváte. Pokud se rozhodnete pro okamžitý výkup nemovitosti a spojíte se s kvalitní specializovanou společností, peníze můžete mít na účtu již do 48 hodin a navíc se nemusíte starat o často složité papírování, komunikaci s exekutory a další nezbytnosti.

okamžité řešení finančních potíží

Ať už vlastníte jakkoliv zatíženou nemovitost, nebojte se se svými problémy obrátit na odborníky ze Zpasti.cz. Dokážeme vám ušetřit všechny starosti spojené s prodejem jakkoliv zadlužené nemovitosti, který může za normálních okolností trvat i celé měsíce. Vše vyřešíme za vás, peníze na účtu budete mít téměř okamžitě a konečně se budete moci zhluboka nadechnout. Zde si můžete přečíst o reálném případu, kdy jsme pomohli s nemovitostí zažízenou exekucemi.

Chcete pomoci s prodejem zadlužené nemovitosti?

Ozvěte se nám