Kupujete nebo prodáváte nemovitost a chcete vědět, kde a jak zjistit dluhy na této nemovitosti, aby vám později nezkomplikovaly obchod? Pak je tento článek přímo pro vás. Objevte v něm 9 tipů, kde a jak zjistit dluhy na nemovitosti.
Kde zjistíte dluhy na nemovitosti?
Při zjišťování dluhů váznoucích na vaší nebo cizí nemovitosti je důležité prověřit několik klíčových zdrojů, protože ne všechny závazky jsou vždy zapsány jen v jednom z nich.
Místa, kde můžete zjistit dluhy na nemovitosti:
- Katastr nemovitostí
- Společenství vlastníků jednotek a bytové družstvo
- Finanční úřad
- Správa sociálního zabezpečení
- Zdravotní pojišťovna
- Soud
- Bankovní a nebankovní registry
- Exekutoři a Centrální evidence exekucí
- Insolvenční rejstřík
Pojďme se na tato místa podívat blíže.
1. Katastr nemovitostí a list vlastnictví
Nejdřív byste měli nahlédnout do katastru nemovitostí, konkrétně do listu vlastnictví (LV). Zde jsou evidována zástavní práva (např. ve prospěch banky při hypotečním úvěru) a exekuce. LV poskytuje informace o zástavním věřiteli, datu vzniku zástavního práva a výši zástavy. Pro detailnější informace lze požádat o kopii smlouvy, na jejímž základě byla zástava zapsána.
2. Společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva
Dále ověřte, zda nejsou u dané bytové jednotky evidovány dluhy na platbách do fondu oprav či za služby spojené s užíváním bytu. Tyto závazky se vážou přímo k bytové jednotce a mohou přejít na nového majitele.
3. Finanční úřad
Třetím místem je finanční úřad, tam mohou být nedoplatky na dani z nemovitosti. Pokud navíc majitel nemovitosti podniká, může tam mít i dluhy kvůli neuhrazenému DPH.
4. Správa sociálního zabezpečení
Dále také mohou být dluhy na České správě sociálního zabezpečení. To hrozí zejména u podnikatelů, kteří sami platí pojistné na sociální zabezpečení. Informace si ověřte na příslušné Správě sociálního zabezpečení.
5. Zdravotní pojišťovny
Problém může být také s neuhrazeným zdravotním pojištěním. V tomto případě stačí pouze kontaktovat vaši zdravotní pojišťovnu nebo pojišťovnu majitele nemovitosti.
6. Soudy
Pro jistotu byste si měli ověřit u příslušného soudu, zda neprobíhá nějaký soudní spor, žaloba, nebo návrh na nařízení exekuce týkající se nemovitosti. Všechno z toho by mohlo zkomplikovat prodej nebo koupi nemovitosti, a proto byste měli tyto problémy před podpisem smlouvy dořešit.
"Pečlivé prověření všech uvedených zdrojů je klíčové pro získání úplného přehledu o závazcích váznoucích na nemovitosti a minimalizaci rizik spojených s prodejem nebo nákupem."
7. Bankovní a nebankovní registry
Rozhodně také využijte Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Tam získáte informace o nesplacených půjčkách. Pomoci může také registr SOLUS, kde jsou kromě bankovních a nebankovních informací i informace o platbách za plyn, elektřinu či telefon.
8. Exekutoři a Centrální evidence exekucí
Pokud je na nemovitosti evidována exekuce, kontaktujte příslušného exekutora pro detailní informace. Když ho neznáte, můžete ho podle čísla exekuce uvedeného na LV dohledat na webu Exekutorské komory. Jde o první číslo před označením EX (např. 110 EX). Se zjištěním exekuce vám může pomoci také Centrální evidence exekucí. Více jsme o tom psali ve článku Kde a jak zjistit, zda jste v exekuci.
9. Insolvenční rejstřík
Posledním místem je insolvenční rejstřík, kde můžete získat informace o probíhajících insolvencích. Také tento zdroj byste neměli zanedbat.
Pro zjišťování cizích dluhů potřebujete plnou moc
K ověření cizích dluhů budete potřebovat plnou moc s ověřeným podpisem majitele nemovitosti. Ověření podpisu lze provést u notáře, na městském či obecním úřadě nebo na České poště označené jako Czech POINT, přičemž poplatek za ověření jednoho podpisu je 30 Kč.
Plnou moc nebudete potřebovat pouze ke zjištění informací z katastru nemovitostí, insolvenčního rejstříku, u místního soudu a v Centrální evidenci exekucí.