Je možné získat půjčku po exekuci?

2. srpen 2020
5 min

Konečně jste se dočkali ukončení exekuce po zaplacení a chystáte se žádat si o půjčku na bydlení, auto nebo rekonstrukci „s čistým štítem”? Než tak uděláte, zjistěte si, zda vaše jméno nefiguruje v registru exekucí, který by mohl ohrozit vaše šance pro získání hypotéky, úvěru nebo půjčky.

Vzít si hypotéku po insolvenci není nemožné. Ovšem poskytovatelé finančních služeb si vaši platební morálku při hodnocení bonity pořádně „proklepnou” pomocí úvěrových registrů.

Exekuce se zaznamenávají do Centrální evidence exekucí (CEE), ve které lze váš dluh dohledat po celou dobu jeho trvání. „Tato evidence umožňuje dozvědět se kromě jiného i zda je proti konkrétní osobě vedena exekuce, který exekutor byl pověřen jejím provedením nebo zda byla exekuce pravomocně odložena či zastavena a podobně,” říká právní poradkyně Marie Jombíková.

Výmazu z registru dlužníků po exekuci se pak dočkáte bez zbytečného odkladu po skončení exekučního řízení a uběhnutí lhůty na odvolání, která je 15 dnů. Poté je smazána i historie dluhu, a tak by informace o exekuci z CEE nadále neměla ovlivňovat vaši snahu o úvěr.

Rádi byste se exekuci co možná největším obloukem vyhnuli? Zjistěte o tom více v článku: Strašák jménem exekuce.

Jak fungují registry dlužníků

Finanční poskytovatelé však nehledí pouze na Centrální evidenci exekucí, ale také na jiné registry dlužníků. Pokud totiž exekuce pochází z vašeho dluhu bance nebo nebankovní společnosti, objeví se o ní záznam také v Bankovním registru klientských informací (BRKI), Nebankovním registru klientských informací (NRKI) či v registru Solus.

Bankovní registr klientských informací spravuje společnost CBCB, tedy Czech Banking Credit Bureau, která v něm shromažďuje informace o úvěrech fyzických osob, výši splátek a historii jejich splácení. Lze v něm najít také to, čím je půjčka zajištěná a zda si dlužník požádal o jiné úvěrové produkty.

Nebankovní registr klientských informací se zas používá jako registr nebankovních úvěrových institucí a kromě dat o fyzických osobách v něm zájemci dohledají i úvěrovou historii právnických osob ve vztahu k nebankovním institucím.

Informace zůstávají v obou registrech dlužníků po celou dobu splácení vašeho dluhu a další čtyři roky poté. Pokud si o úvěrový produkt pouze zažádáte ale nezískáte jej, zůstává tento údaj v BRKI po dobu jednoho a v NRKI po dobu půl roku. I tato informace může totiž dále ovlivňovat rozhodování finančních institucí o poskytování půjček.

Jak zjistím, že jsem v registru dlužníků BRKI a NRKI?

Je to velmi jednoduché. Klikněte si na stránky www.kolikmam.cz, kde máte možnost získat za poplatek výpis, tzv. úvěrovou zprávu. Zjistíte tak nejen informace z CEE, ale také můžete získat komplexní přehled o finančních závazcích z BRKI či NRKI. Můžete si tak spolehlivě svůj výmaz z registru dlužníků potvrdit.

Další registr dlužníků s názvem SOLUS je zájmové sdružení právnických osob, kam patří mnohé banky i poskytovatelé nebankovních půjček, stavebního spoření, ale také mobilní operátoři. Podrobný rozpis členů najdete na stránkách www.solus.cz. Tato evidence obsahuje kromě jiného také tzv. pozitivní registr, který ukazuje na dobrou platební morálku a bonitu klientů. Pokud vás zajímá váš záznam v tomto registru dlužníků, můžete si z něj objednat podrobný výpis, který ukazuje vaše informace ze Solusu, ale také z CEE a Insolvenčního registru. Výpis si lze za několik minut objednat na stránkách www.nejsemdluznik.cz.

Na trhu s informacemi o dlužnících se však objevují i podvodné služby, které klamou zájemce o výpisy. Jednou z nich je i Centrální registr dlužníků (CERD) tvářící se jako oficiální registr dlužníků České republiky, i když taková státem provozovaná služba ve skutečnosti neexistuje. Dávejte si proto pozor a předtím, než o výpis zažádáte, zjistěte si o registru nejzákladnější informace.

Jak získat hotovost i bez půjčky

Poskytovatelé půjček si na informace z registrů dlužníků dávají pozor a pečlivě je prověřují. Každá banka i nebankovní instituce má svá striktně interní pravidla hodnocení, a tak lze pouze těžko říct, na čem jim opravdu záleží (více jsme se třeba již rozepsali o podmínkách pro získání hypotéky).

Pokud ale budete potřebovat větší obnos peněz rychle a na půjčku aktuálně nedosáhnete, vždy máte i jiné možnosti, pokud například vlastníte nemovitost či pozemek můžete využít služby jako výkup nemovitosti nebo zpětný leasing. Naši odborníci ze zpasti.cz vám rádi poskytnou profesionální konzultaci zdarma a pomohou vám tak přijít na nejlepší způsob, jak se rychle a snadno dostat k vysněným financím.