Nezvládáte splácet hypotéku? Zjistěte co s tím

26. říjen 2020
4 min

Vlivem globální ekonomické krize se mnoho českých domácností ocitá v tíživé finanční situaci. Mají kvůli tomu problém i se splácením hypotéky. Víte, jak si poradit, pokud vám nečekaně vypadne příjem nebo máte zdravotní potíže? Řešením je třeba refinancování hypotéky, zpětný leasing, ale i výkup nemovitosti.

Podle barometru úvěrového trhu jsou Češi rekordně zadluženi, a i když mají povětšinou dobré platební návyky, řádné splácení úvěrů aktuálně ohrožuje kromě běžných rizik i globální ekonomická krize. V této době je proto ještě důležitější vědět, jak si udržovat zdravé finance a platební morálku. Pojďme se podívat na možnosti při krátkodobě omezené možnosti splácení hypotéky.

Refinancování hypotéky jako šance na výhodnější půjčku

Finanční situace domácnosti se rychle mění. Její členové pak podle toho začínají pružně reagovat snížením či zvýšením nákladů na spotřební zboží, volnočasové aktivity nebo potraviny. Jenomže splátky hypotéky se až tak často nemění. Pokud máte najednou omezený rozpočet, podívejte se co nejdříve na možnost refinancování hypotéky a přizpůsobte si ji podle aktuálních potřeb. Refinancování může i z drahé hypotéky opět vykouzlit tu nejvýhodnější půjčku.

“Upravíte s ním měsíční splátky, natáhnete lhůtu splatnosti hypotéky nebo snížíte úrok. Šanci refinancovat získáte vždy před koncem vašeho fixačního období, proto ji nepropásněte a po výhodnějších nabídkách se začněte ohlížet alespoň čtvrt roku předtím,” radí finanční poradce Jan Řepák. Výhodnost refinancování si můžete zjistit i pomocí rychlé online kalkulačky refinancování půjček.

Odložení splátek hypotéky

Může se stát, že bez pojištění úvěru se v čase, kdy jste přišli o práci nebo se zhoršil váš zdravotní stav, ocitnete v opravdu tíživé situaci. Důležité je nezabořit hlavu do písku a situaci komunikovat s bankou či finančním zprostředkovatelem. Ideálně ještě předtím, než se zpozdíte ve splácení.

“Pokud klient v potížích s bankou otevřeně komunikuje, dá se většinou vzájemně domluvit na možnosti odkladu splátek hypotéky, případně na nastavení nového splátkového kalendáře. Klient tak získá šanci pro opětovné zorganizování svých výdajů a dočasné problémy ho nevykolejí,” tvrdí Řepák.

Prodej nemovitosti s hypotékou jako druhá šance

Pro mnohé dlužníky neschopné splácet hypotéku znamená přímý výkup nemovitostí šanci, jak se zbavit nesplatitelného dluhu. Prodejem nemovitosti s hypotékou totiž dosáhnete na možnost vyplacení půjčky. Nečekejte ale až do poslední chvíle - za svou nemovitost byste totiž mohli dostat pouze zlomek její opravdové hodnoty. Obraťte se na odborníky, kteří vám s okamžitým výkupem nemovitosti pomůžou velmi diskrétně, rychle a spolehlivě.

Zpětný leasing vám zaručí finance i bydlení ve svém

Zpětný leasing je také jednou z cest, jak zabránit hromadění finančních problémů při neschopnosti splácet hypotéku. “Díky zpětnému leasingu můžete oddlužit svou nemovitost a zároveň v ní nadále zůstat bydlet jako nájemce. Takovou možnost vidí jako ideální velké množství klientů ve finanční tísni,” říká Řepák. Když se vaše situace zlepší, můžete se s poskytovatelem opět domluvit na zpětném výkupu bytu nebo domu do vlastních rukou. Zjistěte si, zda je zpětný leasing vhodným řešením i pro vás. Pomoct vám v tom mohou odborní poradci nebo specializované české společnosti.