Jak zhodnotit peníze v roce 2021

1. říjen 2020
9 min

I vy máte našetřeny nějaké peníze a chtěli byste, aby pro vás finance pracovaly místo nečinného ležení na běžném účtu? Podělíme se s vámi o několik tipů, jak v roce 2021 investovat peníze a zhodnotit je.

Většina lidí se soustředí pouze na to, jak vydělat peníze a jen co se prostředky dostanou do banky, nechávají je v pohodlí odpočívat. Neměli bychom se však více soustředit na zhodnocení peněz? Peníze uložené ve větším množství na běžném účtu totiž ztrácí svou hodnotu působením inflace. Pokud bude třeba v roku 2021 inflace 3 %, ztratíte tím, že peníze necháte nečinně ležet až 3 % z jejich reálné hodnoty. Přitom existuje spousta možností, jak vám peníze mohou vydělávat. Například investice do zlata, nemovitostí, dluhopisů nebo třeba akcií. Stačí znát své možnosti a správně se rozhodnout. V tom vám ze začátku mohou pomoci i investiční kalkulačky nebo se lze poradit se zkušeným investičním poradcem.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cenZdroj: Český statistický úřad

Možnosti, jak zhodnotit své peníze

„Rozhodnutí o tom, do čeho investovat peníze záleží vždy na tom, kolik máte našetřeno a na jak dlouho můžete své prostředky ‘odložit a nepoužívat’,” tvrdí americký investiční poradce Phil Town. Nezkušený investor, který chce ze své výplaty pravidelně investovat třeba 5 000 Kč a odkládá na období dvou let se musí na trhu chovat úplně jinak jako ten, který disponuje sumou větší než 500 000 Kč a na zisk ze své jednorázové investice si klidně počká i deset let.

Spořící účet

Mít finance na spořícím účtu je zdaleka ta nejméně riskantní cesta, jak investovat peníze. Nízké riziko však vždy přináší i nízké, případně nulové zisky. „Spořící účty však hrají v investování důležitou roli hlavně proto, že v nich dokážete své finance uchránit od inflace a také je mít k dispozici pro případ nouze nebo další zhodnocování,” říká poradce Town.

Výhody: vysoká likvidita (tedy rychlost, jakou se dá aktivum přeměnit na peníze), nízké riziko
Nevýhody: nízká až nulová ziskovost
Doba investice: krátkodobý horizont

Investice do akcií

Investice do akcií jsou mezi investory jednou z nejrozšířenějších a nejčastějších cest, jak zhodnotit peníze i v roce 2021. Takovou investicí získáte podíl ve firmě, kterou si sami vyberete na základě dostupných informací. V případě, že společnost dosáhne za určité období zisk, může vám z něj část vyplatit v dividendách podle toho, kolik akcií vlastníte. Pokud hodnota společnosti roste, rostou i ceny jejích akcií což znamená, že je můžete dále prodat se ziskem. Než začnete investovat do akcií, ujasněte si své cíle a také to, jak se budete při obchodování s nimi chovat. Pamatujte také, že investice do akcií mohou být běh na dlouhou trať, proto je potřeba se na to připravit.

Výhody: možnost vysokých zisků i v krátkém časovém horizontu
Nevýhody: vyšší riziko, velká míra odpovědnosti, potřebná informovanost investora
Doba investice: krátkodobý horizont

Dluhopisy

Koupí státního dluhopisu v podstatě půjčujete peníze vládě nebo korporátu. „Ty vám poté platí úroky z této ‘půjčky’ po celou dobu životnosti dluhopisu. Dluhopisy jsou považovány za cestu, jak zhodnotit peníze relativně bez rizika ve srovnání s nákupem akcií, avšak potenciál návratnosti investice je také mnohem nižší,” vysvětluje odborník v oblasti investic Christian Muller. Dluhopisy neztrácejí hodnotu vlivem inflace a ty kvalitní představují garantovaný a dlouhodobý výdělek.

Výhody: nižší míra rizika, dlouhodobě výnosná investice
Nevýhody: nižší míra návratnosti investice, limitovaná životnost dluhopisů
Doba investice: dlohodobý horizont

Podílové fondy

Místo nákupu jedné akcie vám podílové fondy umožní nakoupit najednou celý koš akcií. Rizika a výnosy by v tomto koši měly být vybalancovány. A jak podílové fondy vlastně fungují? Možná budete překvapeni, že téměř stejně, jako spořící účet. Své peníze zašlete na účet fondu a za ně dostanete podílové listy. Ty jsou evidovány v bance a výhodou je, že je můžete kdykoliv prodat a dostat své peníze bez jakékoliv sankce.

Výhody: relativně bezstarostné investování do akcií, vyšší likvidita ve srovnání s termínovanými vklady (jednorázový vklad, který se úročí a je na účtu vázán na předem domluvenou dobu)
Nevýhody: nemožnost ovlivnit akcie v portfoliu
Doba investice: spíše dlouhodobější horizont

Investice do zlata

Investice do komodit jako jsou zlato nebo stříbro chrání investora před těžkými ekonomickými časy, kdy prudce stoupne inflace a peníze ztrácí hodnotu. Investice do zlata má být dlouhodobou záležitostí, klidně i na několik desítek let,” tvrdí investiční odborník Muller.

Výhody: ochrana prostředků, jistota dlouhodobého růstu hodnoty zlata
Nevýhody: nízká likvidita, finance vázány na dlouhou dobu
Doba investice: dlouhodobý horizont

Vývoj ceny zlata v USD za trojskou unciZdroj: Kitco.com, London PM Gold Fix

Investice do nemovitostí

„Koupi nemovitosti vnímám jako příležitost pro zhodnocení peněz s relativně nízkým rizikem. Cena nemovitostí dlouhodobě roste a investice se zhodnocuje v čase,” tvrdí datová specialistka ČNB Markéta Trunkátová. Abyste však objevili skutečně výhodné investiční příležitosti a zajistili si návratnost investice do nemovitosti, měli byste znát přesná čísla a fakta o nemovitostech v lokalitě, kam se chystáte investovat. Pomoct vám může interaktivní investiční kalkulačka nemovitostí nebo zkušený realitní makléř.

Výhody: nízké riziko, cena nemovitostí stabilně roste
Nevýhody: nutná správná informovanost o nemovitosti
Doba investice: dlouhodobý horizont

Investujte peníze tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo

Při investování mějte na paměti hlavně své pohodlí. Pokud máte odpor k riziku, neriskujte a spokojte se klidně i s nižšími výnosy. V opačném případě se nedržte při zemi a řiďte se pravidlem „risk je zisk”.

Ivestiční trojúhelník

„Pamatujte si, že při investování nemůžete mít všechno. Podle investičního trojuhelníku musíte vždy vyvažovat výnosy, rizika a likviditu,” tvrdí investiční poradce Town. Tedy můžete investovat s vysokými výnosy a likviditou, ale počítat také s vysokým rizikem. Pokud budete naopak podstupovat malé riziko a očekávat vysokou likviditu prostředků, připravit byste se měli na nižší výnosy. Nečekejte však, že investujete s vysokou výnosností za nulového rizika a vysoké likvidity. To byste se na tu nejlepší investici zbytečně načekali dlouhá léta.

Jak zhodnotit své peníze v roce 2021 na základě investované částky a doby návratnosti investice?

Hypotéka

Tabulka slouží jako obrazný návod na to, jaké produkty mohou být vhodné pro danou kategorii. Své investice nejlépe vždy prodiskutujte se svým investičním či finančním poradcem.

Pravidla jak správně zhodnotit peníze

  • Nebojte se investovat i malé obnosy peněz. Vždy si určete, kolik investujete tak, abyste se o tento obnos nebáli přijít.
  • Stanovte si horizont, ve kterém se má vaše investice zhodnotit. Peníze se vám totiž nevrátí za týden či za měsíc.
  • Před investicí se musíte rozhodnout, jaký investor chcete být (opatrný, ochotný riskovat, atd.).
  • Na investice si ideálně nepůjčujte.
  • Vzdělávejte se ve finanční oblasti.
  • V oblasti investic nedůvěřujte médiím a “výhodným nabídkám” a raději se spolehněte na kvalitního poradce.
  • Diverzifikujte své portfolio, investujte třeba do podílových fondů, zlata i dluhopisů.
  • Nechtějte po jedné investici vše - nízké riziko, vysoké výnosy i likviditu. Řiďte se magickým trojúhelníkem.

Doufáme, že tento článek byl pro vás hodnotný a pomohl vám odvážit se vstoupit do světa investic. I vy na to totiž máte!

Pokud máte chuť dozvědět se víc i o dalších tématech z finanční oblasti, mrkněte i na náš blog a zjistíte, jak zacházet s financemi v době koronaviru, zda se pro vás hodí nájem nebo hypotéka nebo třeba jak vybrat vhodnou půjčku a mnoho dalších témat. Pokud nemáte chuť investovat ale potřebujete spíše poradit, jak se dostat ven z dluhové pasti, vždy můžete kontaktovat naše experty, kteří vám s vašimi problémy rádi pomohou.