Kreditní karta: Nebezpečí nebo pohodlná a rychlá půjčka?

22. únor 2020
4 min

Kreditní karta může být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Pokud chcete, aby vám přinesla pouze výhody, musíte se o ni starat jako o své vlastní zdraví - minimalizovat rizika, sledovat její stav a dělat odpovědná rozhodnutí.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Kreditní karta vypadá a prakticky se používá téměř stejně, jako debetní karta. Zaplatit s ní lze za potraviny, dovolenou nebo kadeřníka. Princip čerpání peněz je však celkem odlišný. S debetní kartou při výběrech a platbách utrácíte finanční prostředky, které jsou bezpečně uloženy na vašem účtu. S kartou kreditní však můžete čerpat mnohem větší obnosy, často až do trojnásobku měsíčního příjmu. V bance tak máte otevřený u svého běžného také tzv. revolvingový, tedy úvěrový účet, na který dluhy pravidelně splácíte do předem stanoveného data. V této lhůtě dostáváte úvěr zdarma, po jejím překročení však musíte bance zaplatit i úroky. Kreditní karta vám tak na určitý čas poskytuje mnohem větší svobodu, než kterou máte dostupnou s debetní kartou.

Kreditní karta přichází s výhodami, ale hrozí vám s ní také finanční problémy

Dostupné krátkodobé úvěry nejsou jedinou výhodou, kterou kreditní karta majitelům přináší. Mnoho z nich nabízí službu “cashback”, tedy věrnostní benefit v podobě vrácení peněz za nákup u určitého partnerského prodejce. Na svou kreditní kartu můžete také sbírat letecké míle s různými aerolinkami či nezanedbatelné slevy u některých obchodníků. Taková karta se hodí i při cestování mimo Evropy, kde vám často bez ní nechtějí ani pronajmout auto nebo hotelový pokoj.

Pokud systému kreditních karet rozumíte, jste disciplinovaní a máte dobrou platební morálku, nemusíte se ničeho obávat. V opačném případě ale nepospíchejte s jejím pořízením. Může vám i vaší rodině způsobit finanční problémy vedoucí ke zvyšování dluhů nebo třeba až k exekuci. Stát se to může skutečně každému: v měsíci toho nakoupíte více, než jste očekávali, a zapomenete zaplatit ve stanovenou lhůtu. Z půjčky vám okamžitě začnou nabíhat vysoké úroky a na to se nabaluje další utrácení. Pokud máte karty dvě, riziko se samozřejmě ještě násobí. Momentem procitnutí bývá často až exekuce nemovitosti. Na konci nezbývá, než se co nejrychleji snažit o oddlužení opravdu odpovědným a střídmým přístupem k utrácení.

Jak splácet rozumně a bezpečně

Na splácení kreditní karty se nevyplatí zapomínat. Je při něm důležité sledovat výpisy (ať už papírové nebo elektronické), kde najdete rozepsané všechny své transakce a také termín splacení dlužné částky. Ne všichni poskytovatelé používají platby ke konci nebo k polovině měsíce, proto je důležité neustále datum splatnosti pečlivě sledovat a nenechávat si ho automaticky na poslední den v měsíci. Podle své finanční situace máte při splátkách dvě možnosti:

  • splatíte celou dlužnou částku
  • splatíte pouze část dluhu nebo minimální splátku

Pokud zaplatíte celou dlužnou částku, využijete všechny výhody úvěru zdarma. S kreditní kartou však máte možnost zaplatit pouze minimální splátku, která je předem pevně stanovena třeba na 5 % z dluhu. Splatíte-li jen jednu část dluhu, musíte počítat s tím, že ze zbytku úvěru budete muset dále platit vysoké úroky sahající často až do výše 30 %. Takový úvěr byste si měli brát opravdu jen ve výjimečných případech, pokud vůbec.